Alnatura Bredbar Tomatkräm, Eko, 180 g

Krämig, tomatig och fruktig

23 kr

(128 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 180 g

I lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Ekologisk kvalitet
  • Passar även som dipp eller sås
  • Vegansk
  • Ekologiskt certifierad Ekologiskt certifierad
  • Vegansk Vegansk
  • Vegetarisk Vegetarisk

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Speltstavar Sesam & Svartkummin Ekologisk, 150 g

Alnatura Bredbar Tomatkräm, Eko, 180 g 23 kr (128 kr / kg)
Alnatura Speltstavar Sesam & Svartkummin Ekologisk, 150 g 23 kr (153 kr / kg)
Totalpris: 46 kr
Beskrivning

Den veganska Alnatura ekologiska tomatbaserade bredbara krämen imponerar med sin krämiga konsistens och fruktigt tomatiga smak. Tomaternas arom avrundas med finmalda solroskärnor och örter. Passar perfekt som pålägg, men även som dipp eller bas i såser.

Artikelnr.: XPI-MM-215976
Innehåll: 180 g
EAN: 4104420239098
Tillverkarnr.: 215976
Varumärken: Alnatura
Näringsformer: Vegansk, Vegetariskt
Produkttyper: Spridning
Egenskaper: Ekologiskt certifierad, Vegansk, Vegetarisk
Lagringsmeddelande: använd snabbt efter öppning
Ingredienser

30 % Tomater[1], 20 % Solroskärnor[1], 14 % Tomatpuré enkel koncentrerad, Solrosolja[1], Zwiebel[1], Wasser, Zitronensaft aus Zitronensaftkonzentrat[1], Tomatpulver[1], Agave sirap[1], Tomatjuice koncentrat[1], Speisesalz, vitlök[1], Örter[1]

  1. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1168 / 279 kj / kcal
Fett 24 g
  varav mättade fettsyror 2,3 g
Kolhydrater 8,1 g
  varav socker 7,4 g
Kostfiber 2,9 g
Protein 6,1 g
Salt 1,3 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Bredbar Tomatkräm, Eko