Alnatura Fikon, Eko, 400 g

Fruktigt söt smak

85 kr

(213 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 400 g

I lager från 05. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans fredag, 09. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Ekologisk kvalitet
  • Vegansk
  • Osulfurerad
  • Torkad
  • Ekologiskt certifierad Ekologiskt certifierad
  • Vegansk Vegansk
  • Vegetarisk Vegetarisk

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Dadlar Urkärnade, Eko, 200 g

Alnatura Fikon, Eko, 400 g 85 kr (213 kr / kg)
Alnatura Dadlar Urkärnade, Eko, 200 g 23 kr (115 kr / kg)
Totalpris: 108 kr
Beskrivning

Den fruktigt söta smaken gör Alnatura fikon till ett uppskattat inslag i müsli, desserter och bakverk, men även i matiga rätter som vilt och fågel. Fikonen kommer från ekologiskt jordbruk och är osulfurerade (enligt lag för ekologiska livsmedel). Genom torkning har frukten konserverats (en vitaktig beläggning kan uppstå genom naturlig kristallisering av socker).

Artikelnr.: XPI-MM-220485
Innehåll: 400 g
EAN: 4104420221871
Tillverkarnr.: 220485
Varumärken: Alnatura
Näringsformer: Vegansk, Vegetariskt
Produkttyper: Frukt och torkad frukt
Egenskaper: Ekologiskt certifierad, Vegansk, Vegetarisk
Lagringsmeddelande: förvara på en sval och torr plats
Kan innehålla spår av: E - Jordnötter, H - Nötter
Ingredienser

Feigen[1]

  1. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1151 / 275 kj / kcal
Fett 1,3 g
  varav mättade fettsyror 0,2 g
Kolhydrater 55 g
  varav socker 55 g
Kostfiber 13 g
Protein 3,5 g
Salt 0,1 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Fikon, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder