Alnatura Gyllene Linfrö, krossad Ekologisk, 200 g

Förbättrar alla müsli- eller pannkakssmetar

27 kr

(135 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 200 g

I lager från 05. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans fredag, 09. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Mild smak
  • Hög svällningsförmåga
  • För matlagning & bakning
  • Vegansk Vegansk
  • Vegetarisk Vegetarisk
  • Laktosfri Laktosfri

Ofta köpt tillsammans med Purasana Psylliumpulver Ekologiskt, 200 g

Alnatura Gyllene Linfrö, krossad Ekologisk, 200 g 27 kr (135 kr / kg)
Purasana Psylliumpulver Ekologiskt, 200 g 144 kr (720 kr / kg)
Totalpris: 171 kr
Beskrivning

De malda ekologiska gyllene linfröna från Alnatura kommer garanterat att förgylla vilken müsli- eller pannkakssmet som helst. Den milda smaken passar bra till både söta och salta rätter, vilket gör linfröna lika lämpliga till matlagning som till bakning.

Obs:

  • Linfrön har en hög svällningsförmåga, och bör därav intas med mycket vätska.
  • Gyllene linfrön innehåller naturligt ämnen som frigör blåsyra när de krossas. Uppvärmning av linfröet vid matlagning och bakning minskar innehållet av blåsyra. Det är säkert för vuxna att konsumera linfrö om inte mer än 15 g (ca 2 matskedar) konsumeras dagligen.
Artikelnr.: XPI-MM-110057
Innehåll: 200 g
EAN: 4104420241923
Tillverkarnr.: 110057
Varumärken: Alnatura
Näringsformer: Vegansk, Vegetariskt, Keto, Paleo, Laktosfri, Hög halt av fibrer
Allergener - Fri från: Laktosfri
Produkttyper: Frön
Egenskaper: Vegansk, Vegetarisk
Lagringsmeddelande: förvara på en sval och torr plats
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 2232 / 533 kj / kcal
Fett 43 g
  varav mättade fettsyror 4,7 g
Kolhydrater 1 g
  varav socker 0,9 g
Kostfiber 31 g
Protein 20 g
Salt 0,15 g
Ingredienser

gyllene linfrön[1]

  1. aus biologischer Landwirtschaft, kann Spuren von Gluten, Erdnuss, Mandel, Nüssen und Sesam enthalten
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Gyllene Linfrö, krossad Ekologisk