FeelRooty CalmRooty, Cozy Cacao (123 g)
Perfekt för morgon, middag och kväll
337 kr
(2 740 kr / kg, inkl. 12% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med magnesiumcitrat
- Njutbar både varm & kall
- Vegansk och glutenfri formula
-
Vegansk -
Vegetarisk -
Glutenfri
Passar med
Beskrivning
CalmRooty erbjuder ett njutbart sätt att medvetet lägga i en lägre växel. Den fint balanserade kakao- och kryddblandningen kombinerar medicinska svampar och adaptogener. Det välsmakande pulvret är perfekt för att integrera i din dagliga rutin. CalmRooty är snabbt och enkelt att tillaga och kan avnjutas varmt eller kallt.
Rekommenderad dosering:
- Blanda 1 måttsked CalmRooty med 150 ml varmt (ej kokande) vatten med hjälp av en mjölkskummare eller sked.
- Tillsätt (växtbaserad) mjölk och sötningsmedel, kanel eller vanilj efter smak.
- Drick och njut.
| Artikelnr.: | XEC-FTR-0100 |
|---|---|
| Innehåll: | 123 g |
| EAN: | 3830085340152 |
| Tillverkarnr.: | 0100 |
| Varumärken: | FeelRooty |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt, Glutenfri |
| Allergener - Fri från: | Glutenfri |
| Produkttyper: | Drycker, pulver och sirap, färdiga att dricka |
| Egenskaper: | Vegansk, Vegetarisk |
| Lagringsmeddelande: | förvara på en sval och torr plats |
| Bra för: | Mot stress - avslappning, Minne & koncentration, Sömn |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g | per portion (4,1 g) |
|---|---|---|
| Energi | 1130 / 270 kj / kcal | 46 / 11 kj / kcal |
| Fett | 3,9 g | 0,16 g |
| mättade fettsyror | 2,1 g | 0 g |
| Kolhydrater | 42 g | 1,7 g |
| varav socker | 9 g | <0,5 g |
| Fiber | 17 g | 0,7 g |
| Protein | 14 g | 0,6 g |
| Salt | <0,1 g | <0,01 g |
Ingredienser
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Magnesium | 2,4 g |
| Kakao | 1.300 mg |
| Amerikansk ginseng | 250 mg |
| Reishi Extrakt | 200 mg |
| Magnesium (som citrat) | 100 mg |
| L-Theanin | 80 mg |
| Indisk basilika | 80 mg |
| Schisandra-extrakt | 50 mg |
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för FeelRooty CalmRooty
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.900 produkter