nutri + Milk Away Protein, Cinnamon Sugar (1.000 g)
Växtbaserat protein utan soja & gluten
354 kr
(354 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 100 % växtbaserat & glutenfritt
- 5 proteinkällor för full variation
- Min. 17 g protein per portion
-
Vegansk -
Vegetarisk -
Glutenfri -
Laktosfri
Beskrivning
Letar du efter ett växtbaserat proteinpulver utan soja och gluten? Milk Away Protein kombinerar fem högkvalitativa vegetabiliska proteinkällor – ärta, pumpakärna, bovete, ris och hampa. Med cirka 20 g protein per portion ger det dig ett optimalt stöd i en aktiv vardag.
Tack vare den lätt krämiga konsistensen och behagliga sötman kan proteinpulvret enkelt blandas i vatten, växtbaserad mjölk eller smoothies. Perfekt för dig som värdesätter en medveten och växtbaserad kosthållning.
Rekommenderad användning:
Blanda 30 g pulver i 300 ml vatten eller växtdryck. Intas med fördel efter träning.
Tillredning:
Häll vätskan i en shaker och tillsätt 30 g pulver (ca 3 rågade matskedar). Skaka ordentligt tills pulvret är helt upplöst. En proteinskakare rekommenderas vid tillredning.
*Beroende på smakvariant
| Artikelnr.: | nupl-X001K3N1E1 |
|---|---|
| Innehåll: | 1.000 g |
| EAN: | 4260351438884 |
| Tillverkarnr.: | X001K3N1E1 |
| Varumärken: | nutri + |
| Träningsmål: | Muskeluppbyggnad |
| Användningstidpunkt: | Efter träning |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt, Glutenfri, Laktosfri |
| Allergener - Fri från: | Glutenfri, Laktosfri |
| Produkttyper: | Shakes och protein |
| Egenskaper: | GMO-fri, Vegansk, Vegetarisk, UTAN tillsatt socker |
| Lagringsmeddelande: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Typ av protein: | Växtprotein |
Den rekommenderade dagliga dosen bör inte överskridas.
Ingredienser
ärtproteinisolat, Kürbiskernprotein, Bovetemjöl, Risprotein, Aroma, Hampprotein, Verdickungsmittel (Xantan), Sötningsmedel (Sukralos)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g | per portion (30 g)[1] |
|---|---|---|
| Energi | 1691 / 404 kj / kcal | 507 / 121 kj / kcal |
| Fett | 9,7 g | 2,9 g |
| varav mättade fettsyror | 2,1 g | 0,6 g |
| Kolhydrater | 7,1 g | 2,1 g |
| varav socker | 0,6 g | <0,5 g |
| Kostfiber | 4,8 g | 1,4 g |
| Protein | 67 g | 20 g |
| Salt[1] | 1,8 g | 0,56 g |
- Der Salzgehalt ist ausschließlich in der Anwesenheit natürlich vorkommenden Natriums begründet.
- 30 g in 300 ml Wasser
Ingredienser
Aminosyraprofil
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| L-leucin[2] | 5,6 g |
| L-Lysin[2] | 4,6 g |
| L-Threonin[2] | 2,5 g |
| L-Valin[2] | 3,8 g |
| L-Isoleucin[2] | 3,3 g |
| L-Phenylalanin[2] | 4,2 g |
| L-Methionin[2] | 1 g |
| L-Tryptophan[2] | 0,53 g |
| L-Histidin | 1,8 g |
| L-Prolin | 2,8 g |
| L-Tyrosin | 2,6 g |
| L-Arginin | 7 g |
| L-glycin | 2,2 g |
| L-Cystein | 0,86 g |
| L-glutaminsyra | 12,4 g |
| L-asparaginsyra | 7,7 g |
| L-Serin | 3,4 g |
- essentiella aminosyror
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Nutrition-Plus Germany, Herrenwiesenring 19, 53501 , Grafschaft, Tyskland, info@nutri-plus.de, www.nutri-plus.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för nutri + Milk Away Protein
Populära kategorier:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter