Ölmühle Fandler Hampamjöl, Eko, 400 g
Delvis avfettat
119 kr
(298 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mild & lätt bitter smak
- Värdefull proteinkälla
- Perfekt för bröd & bakverk
-
Vegansk -
Vegetarisk -
Glutenfri
Beskrivning
Det milda och lätt bittra hampamjölet ger dina rätter en behagligt nötig smak. Dessutom är det en värdefull proteinkälla och rikt på omega-3-fettsyror. Passar utmärkt till olika sorters bröd och bakverk. Kan även användas mycket bra som ströbröd.
| Artikelnr.: | XPI-OEF-hanfmb04 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 9006045609018 |
| Tillverkarnr.: | hanfmb04 |
| Varumärken: | Ölmühle Fandler |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt, Glutenfri, Hög halt av fibrer |
| Allergener - Fri från: | Glutenfri |
| Produkttyper: | Mjöl |
| Egenskaper: | Vegansk, Vegetarisk |
| Lagringsmeddelande: | förvara på en sval och torr plats |
Ingredienser
Mjöl av hampa
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1424 / 340 kj / kcal |
| Fett | 11 g |
| varav mättade fettsyror | 1,3 g |
| varav Enkelomättade fettsyror | 1,4 g |
| varav Fleromättade fettsyror | 8,3 g |
| Kolhydrater | 3,7 g |
| varav socker | 3,4 g |
| Kostfiber | 33,6 g |
| Protein | 39,7 g |
| Salt | <0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Ölmühle Fandler GmbH, Prätis 1, 8225, Pöllau, Österrike, www.fandler.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Ölmühle Fandler Hampamjöl, Eko
Populära kategorier:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.900 produkter