Ölmühle Fandler Pumpakärnmjöl, Eko, 400 g
Rik på fibrer
78 kr 87 kr -10%
(195 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Perfekt för det veganska köket
- Fin nötig smak
- Delvis avfettat
-
Vegansk -
Vegetarisk -
Glutenfri
Beskrivning
Det gröna bio pumpakärnmjölet övertygar med sin fint nötiga och kryddiga smak. Det är rikt på vegetabiliskt protein och fibrer. Perfekt för glutenfri krispig panering. Även många vegetariska och veganska rätter får en extra smakdimension med detta mjöl.
| Artikelnr.: | XPI-OEF-kuemb04 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 9006045607014 |
| Tillverkarnr.: | kuemb04 |
| Varumärken: | Ölmühle Fandler |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt, Glutenfri, Hög halt av fibrer |
| Allergener - Fri från: | Glutenfri |
| Produkttyper: | Mjöl |
| Egenskaper: | Vegansk, Vegetarisk |
| Lagringsmeddelande: | förvara på en sval och torr plats |
Ingredienser
Kürbiskernmehl
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1633 / 390 kj / kcal |
| Fett | 11,2 g |
| varav mättade fettsyror | 2,1 g |
| varav Enkelomättade fettsyror | 3,6 g |
| varav Fleromättade fettsyror | 5,4 g |
| Kolhydrater | 5,2 g |
| varav socker | 2,6 g |
| Kostfiber | 12,7 g |
| Protein | 60,7 g |
| Salt | 4,1 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Ölmühle Fandler GmbH, Prätis 1, 8225, Pöllau, Österrike, www.fandler.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Ölmühle Fandler Pumpakärnmjöl, Eko
Populära kategorier:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.900 produkter