Rapunzel Lupinmjöl, Eko, 250 g
Mångsidigt mjöl för medveten matlagning
50 kr
(200 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Milt nötig smak
- Protein, fibrer & spårämnen
- Perfekt för veganer, idrottare & aktiva
-
Vegansk -
Vegetarisk
Beskrivning
Vill du ha mer protein, fibrer och viktiga spårämnen i din kost? Gillar du att baka och laga mat från grunden? Då är lupinmjöl ett utmärkt tillskott! Det är rikt på protein, fibrer, zink och magnesium, och har en mild, nötig smak som passar perfekt i allt från bröd till smoothies. Redan 40 gram per dag bidrar till en näringsrik och medveten kost. Perfekt för aktiva personer och idrottare.
| Artikelnr.: | XPI-BIOG-281455 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4006040460459 |
| Tillverkarnr.: | 281455 |
| Varumärken: | Rapunzel |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt |
| Produkttyper: | Mjöl |
| Egenskaper: | GMO-fri, Vegansk, Vegetarisk |
| Lagringsmeddelande: | förvara på en sval och torr plats |
Ingredienser
Frön från sötlupin (värmebehandlad, mald)[1]
- aus kontrolliert ökologischer Erzeugung.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1432 / 342 kj / kcal |
| Fett | 9,1 g |
| varav mättade fettsyror | 1,8 g |
| Kolhydrater | 9,5 g |
| varav socker | 3,1 g |
| Kostfiber | 32 g |
| Protein | 40 g |
| Salt | 0,08 g |
Ingredienser
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Magnesium | 186 mg |
| Zink | 3,9 mg |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | RAPUNZEL NATURKOST GmbH, Rapunzelstraße 1, 87764, Legau, Tyskland, www.rapunzel.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rapunzel Lupinmjöl, Eko
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 2 | (66%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 1 | (33%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
3 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter