rawster Akaciapulver, Eko, 400 g
Smaklös och lättlöslig.
232 kr
(580 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Naturlig
- Finmalen
- Mångsidig
-
Vegansk -
Vegetarisk
Beskrivning
Pulvret är tillverkat av den försiktigt torkade saven från akaciaträdet. Råvarorna kommer från certifierat ekologiskt jordbruk och bearbetas till ett fint pulver. Produkten är smaklös och blandas lätt i smoothies, juicer eller yoghurt. Den kan också användas utan problem vid tillagning av bakverk. Det naturliga pulvret är fritt från tillsatser och kännetecknas av sin utmärkta löslighet.
Rekommenderat intag:
Rör ut 1 tesked (ca 5 g) i rikligt med vätska dagligen och drick under dagen. Öka till 2 teskedar (ca 10 g) dagligen vid behov.
| Artikelnr.: | PU-AZ400 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 4260477791290 |
| Tillverkarnr.: | AZ400 |
| Varumärken: | rawster |
| Doseringsform: | Pulver |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt |
| Egenskaper: | Vegansk, Vegetarisk |
| För vem?: | Särskilt för kvinnor, Särskilt för män |
| Lagringsmeddelande: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Bra för: | Mage & tarm |
Den rekommenderade dagliga dosen bör inte överskridas.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1017 / 243 kj / kcal |
| Fett | 0,7 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 73 g |
| varav socker | 0 g |
| Protein | 8,5 g |
| Salt | 0,3 g |
Ingredienser
Akaciafiberpulver[1]
- aus kontrolliert biologischem Anbau
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Rawster Foods GmbH, Finowstraße 14, 10247, Berlin, Tyskland, info@rawster.de, www.rawster.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för rawster Akaciapulver, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.900 produkter