rawster Nyponpulver, Ekologisk, 400 g
Fruktigt och lätt surt pulver
226 kr
(565 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Intensiv röd färg
- Naturlig
- Mångsidig
-
Vegansk -
Vegetarisk
Liknande produkter
Beskrivning
Ekologiskt nyponpulver är tillverkat av ekologiskt odlade nypon. Skonsam bearbetning bevarar nyponens fruktiga och lätt syrliga smak. Detta naturliga, intensivt röda pulver är fritt från tillsatser och kan enkelt införlivas i din dagliga kost. Rör det bara i smoothies, juicer eller yoghurt, eller använd det för att förbättra müsli och bowls. Nyponpulver är också lätt att använda i bakverk och desserter.
Rekommenderat intag:
Rör ner 1–2 teskedar (ca 5–10 g) dagligen i vatten, juice, smoothies, gröt eller müsli.
| Artikelnr.: | PU-HAGE400 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 4260477791429 |
| Tillverkarnr.: | HAGE400 |
| Varumärken: | rawster |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt |
| Produkttyper: | Kryddor |
| Egenskaper: | Vegansk, Vegetarisk |
| Lagringsmeddelande: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2621 / 626 kj / kcal |
| Fett | 55 g |
| varav mättade fettsyror | 32,5 g |
| Kolhydrater | 8,5 g |
| varav socker | 1 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,5 g |
Ingredienser
Hagebuttenpulver[1]
- aus kontrolliert biologischem Anbau
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Rawster Foods GmbH, Finowstraße 14, 10247, Berlin, Tyskland, info@rawster.de, www.rawster.de |
|---|
Passar med
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för rawster Nyponpulver, Ekologisk
Populära kategorier:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.850 produkter