Sponser® Sport Food Whey Isolate 94 425 g Burk, Cookies & Cream (425 g)
Laktosfritt proteinpulver
343 kr
(807 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mjölk från gräsbetade kor
- Innehåller lite fett
- Perfekt för daglig användning
Beskrivning
Pure Whey Protein Isolate från Sponser är ett laktosfritt vassleprotein som produceras med hjälp av korsflödesfiltrering. Pulvret är mycket bra med sitt proteininnehåll på 94 % och ett mycket högt BCAA-innehåll. Den lämpar sig lika bra för styrketräning som uthållighetsidrott.
Användning:
Ta upp till ca. 30 minuter före och/eller omedelbart efter träning, eller för att komplettera det dagliga proteinintaget vid behov.
Förberedelse:
Rör 25 g pulver i ca 150 ml kallt vatten eller 20 g pulver i ca 200 ml mjölk och skaka.
| Artikelnr.: | SE-07011 |
|---|---|
| Innehåll: | 425 g |
| EAN: | 7611174070114 |
| Tillverkarnr.: | 07011 |
| Varumärken: | Sponser® Sport Food |
| Doseringsform: | Pulver |
| Träningsmål: | Muskeluppbyggnad, Uthållighet |
| Produkttyper: | Shakes och protein |
| Lagringsmeddelande: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Bra för: | Muskler |
| Typ av protein: | Vassleprotein |
Den rekommenderade dagliga dosen bör inte överskridas.
Ingredienser
98 % Molkeproteinisolat, Aromen, Emulgator (Sonnenblumenlecithin), Sötningsmedel (Sukralos)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g | per 20 g[1] |
|---|---|---|
| Energi | 1511 / 361 kj / kcal | 377 / 90 kj / kcal |
| Fett | 1 g | 0,3 g |
| varav mättade fettsyror | 0,6 g | 0,2 g |
| Kolhydrater | 0,9 g | 0,2 g |
| varav socker | 0,4 g | 0,1 g |
| Protein | 87 g | 22 g |
| Salt | 0,5 g | 0,13 g |
- med 200 ml mjölk
Ingredienser
| Ingredienser | per portion (100 g) | per portion (20 g)[1] |
|---|---|---|
| Kalcium | 450 mg | 113 mg |
| Phosphor | 220 mg | 55 mg |
| Kalium | 450 mg | 113 mg |
- med 200 ml mjölk
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Histidin | 1,7 g |
| Isoleucin | 6,8 g |
| Leucin | 10,7 g |
| Lysin | 9,4 g |
| Methionin + Cystin | 5 g |
| Phenylalanin + Tyrosin | 6,4 g |
| Threonin | 6,9 g |
| Tryptophan | 1,9 g |
| Valin | 6,1 g |
| Alanin | 5 g |
| Arginin | 2,1 g |
| Asparaginsyra | 11,4 g |
| Glutaminsyra | 17,9 g |
| Glycin | 1,8 g |
| Prolin | 6,1 g |
| Serin | 4,4 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | SPONSER EUROPE GmbH, Heuriedweg 30, 88131, Lindau, Tyskland, info@sponser-europe.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Sponser® Sport Food Whey Isolate 94 425 g Burk
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.900 produkter