BioTechUSA Protein Max (45 g)
För ett proteinrikt mellanmål
Egenskaper och fördelar
- 13 g protein per bar
- Glutenfri
- Palmoljefri
-
Glutenfri
Liknande produkter
Beskrivning
Protein Max från BioTechUSA är proteinrika bars i flera olika smaker. De enskilda barerna kännetecknas av en hög proteinhalt, låg sockerhalt och en behaglig mjukhet. Tack vare den praktiska storleken är den välsmakande baren också idealisk för resor och kan enkelt integreras i vardagen.
| Artikelnr.: | BIO-20019030200 |
|---|---|
| Innehåll: | 45 g |
| EAN: | 5999076258994 |
| Tillverkarnr.: | 20019030200 |
| Varumärken: | BioTechUSA |
| Näringsformer: | Glutenfri |
| Allergener - Fri från: | Glutenfri |
| Produkttyper: | Bars, Livsmedel |
| Egenskaper: | GMO-fri, Fri från palmolja |
| Lagringsmeddelande: | förvara på en sval och torr plats |
| Kan innehålla spår av: | A - Gluten, B - Kräftdjur, C - Ägg, D - Fisk, E - Jordnötter, F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, L - Selleri, O - Svaveloxid och sulfiter |
Den rekommenderade dagliga dosen bör inte överskridas.
Ingredienser
Fuktgivande medel (Maltitol, Glycerin), Kakaobeläggning (Sötningsmedel (Maltitol)), 15 % vegetabiliska fetter (Kokos, Rapsfrö), kakaopulver med låg fetthalt, Emulgator (lecitiner), 11 % Molkeproteinkonzentrat (Mjölk), 9,7 % Milchproteinkonzentrat, Fructo-Oligosaccharide, 8,2 % Kollagen hydrolysat, Kokosöl, kakaopulver med låg fetthalt, 4,32 % Instant-Molkenproteinisolat (Mjölk (Molkenproteinisolat (Mjölk))), Emulgator (Sojalecithin), Trinkwasser, Mandelmjöl, Emulgator (Sojalecithin), Verdickungsmittel (Carrageen), Aromen, konserveringsämnen (Kaliumsorbat), Stabilisator (Kaliumklorid), Antioxidationsmittel (Alfa-tokoferol), Sötningsmedel (Sukralos)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1524 / 364 kj / kcal |
| Fett | 16 g |
| varav mättade fettsyror | 12 g |
| Kolhydrater | 31 g |
| varav socker | 2,2 g |
| Kostfiber | 8,6 g |
| Protein | 30 g |
| Salt | 0,39 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | BiotechUSA Kft., Huszti út 60, 1033, Budapest, Ungern, shop.biotechusa.at |
|---|
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för BioTechUSA Protein Max
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter