Alnatura Bolognese Sås, Eko, 330 ml

En klassiker i det italienska köket

42 kr

(127 kr / l, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 330 ml

I lager från 12. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans fredag, 16. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Med nötkött & fläskkött
  • Ekologisk kvalitet
  • För snabb matlagning
  • Ekologiskt certifierad Ekologiskt certifierad

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Olivolja Extra Jungfru, Eko, 500 ml

Alnatura Bolognese Sås, Eko, 330 ml 42 kr (127 kr / l)
Alnatura Olivolja Extra Jungfru, Eko, 500 ml 85 kr (170 kr / l)
Totalpris: 127 kr
Beskrivning

Alnatura ekologisk bolognesesås tar det italienska köket hem till dig på ett snabbt och enkelt sätt. Italienska tomater och en blandning av nöt- och fläskkött ger den klassiska smaken. Såsen passar utmärkt till pasta eller gnocchi och kan även användas till lasagne.

Artikelnr.: XPI-MM-138819
Innehåll: 330 ml
EAN: 4104420213395
Tillverkarnr.: 138819
Varumärken: Alnatura
Produkttyper: Livsmedel
Egenskaper: Ekologiskt certifierad
Lagringsmeddelande: använd snabbt efter öppning
Kan innehålla spår av: F - Sojabönor, H - Nötter
Ingredienser

37 % Tomater[1], 17 % Tomatpuré dubbel koncentrerad[1], Wasser, 10 % Nötkött[1], 10 % Fläskkött[1], 3 % Morot[1], 3 % Zucchini[1], 2,5 % Zwiebel[1], Selleri[1], Olivenöl nativ extra[1], Rohrohrzucker[1], Meersalz, Zitronensaftkonzentrat[1], vitlök[1], Basilika[1], Oregano[1]

  1. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 ml
Energi 423 / 101 kj / kcal
Fett 6 g
  varav mättade fettsyror 1,9 g
Kolhydrater 5,9 g
  varav socker 5,6 g
Kostfiber 1,4 g
Protein 5,1 g
Salt 0,9 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Bolognese Sås, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder