Alnatura Ekologisk Condimento Bianco, 500 ml
Sammansättning av vitvinsvinäger och koncentrerad druvmust
34 kr
(68 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 5,5 % syra
- Mild & fruktig
- För marinader, dressingar och dippsåser
-
Vegansk -
Vegetarisk
Beskrivning
Aromatisk sammansättning av vitvinsvinäger och koncentrerad druvmust. Den milt fruktiga smaken passar främst till salladsdressingar, lätta såser, marinader och grönsaksrätter. Med ingredienser från italiensk ekologisk odling och 5,5 procents syrahalt.
Om du vill vara fin:
Prova Condimento Bianco helt enkelt med desserter och jordgubbar.
| Artikelnr.: | XPI-MM-132524 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 ml |
| EAN: | 4104420030961 |
| Tillverkarnr.: | 132524 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt |
| Produkttyper: | Livsmedel |
| Egenskaper: | Vegansk, Vegetarisk |
| Lagringsmeddelande: | förvara torrt, Förvaras åtskilt från ljus |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 461 / 110 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 23 g |
| varav socker | 22 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,2 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologisk Condimento Bianco
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter