Alnatura Ekologisk Spelt & Fullkorn Spaghetti, 500 g
Veganska nudlar för lätta och rejäla måltider
28 kr
(56 kr / kg, inkl. 12% moms.
Egenskaper och fördelar
- Hjärtlig smak av nötter
- Som tillbehör och pastarätt
- Från tyskt ekologiskt jordbruk
-
Ekologiskt certifierad -
Vegansk -
Vegetarisk
Beskrivning
Spaghetti gjorda av rejält fullkornsmjöl av dinkel garanterar en mättande måltid, oavsett om de serveras med sugo, pesto eller som tillbehör. De är aromatiska och har en fin nötig smak och passar till både lätta och rejäla rätter.
Alnaturas fullkornsspaghetti av dinkel kommer från den noggranna produktionen i ett svenskt familjeföretag. De innehåller endast tysk ekologisk spelt som odlats enligt strikta Bioland-riktlinjer. Självklart är receptet veganskt.
Förpackningsrekommendation från tillverkaren:Häll pastan i kokande saltat vatten och koka den i 9 till 10 minuter, beroende på vad du föredrar.
| Artikelnr.: | XPI-MM-131426 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420261068 |
| Tillverkarnr.: | 131426 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt |
| Produkttyper: | Nudlar |
| Egenskaper: | Ekologiskt certifierad, Vegansk, Vegetarisk |
| Lagringsmeddelande: | förvara i rumstemperatur, förvara på en sval och torr plats, förvara torrt |
| Kan innehålla spår av: | F - Sojabönor, M - Senap, P - Lupiner |
Ingredienser
Fullkornsmjöl av dinkel[1]
- Spelt är en typ av vete / Från ekologiskt jordbruk.
Kan innehålla spår av soja.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1440 / 344 kj / kcal |
| Fett | 2,4 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 62 g |
| varav socker | 3,3 g |
| Kostfiber | 11 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologisk Spelt & Fullkorn Spaghetti
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter