Alnatura Grönt Te Darjeeling, Eko, 20 tepåsar (30 g)

Blommig och mild smak

25 kr

(833 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 20 tepåsar

I lager från 19. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans måndag, 26. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Ekologisk kvalitet (Demeter)
  • Vegansk
  • Nordindiska regionen Darjeeling
  • Ekologiskt certifierad Ekologiskt certifierad
  • Vegansk Vegansk
  • Vegetarisk Vegetarisk

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Skogshonung, Eko, 500 g

Alnatura Grönt Te Darjeeling, Eko, 20 tepåsar (30 g) 25 kr (833 kr / kg)
Alnatura Skogshonung, Eko, 500 g 78 kr (156 kr / kg)
Totalpris: 103 kr
Beskrivning

En fint blommig smak kännetecknar Alnatura grönt te Darjeeling. Tebladen skördas i den nordindiska regionen Darjeeling. Teet odlas biodynamiskt enligt Demeter-riktlinjer. Tack vare höjdläget på 1 200 till 1 600 m växer plantan särskilt långsamt och utvecklar ett intensivt arom fram till skörd.

Artikelnr.: XPI-MM-219262
Innehåll: 30 g
EAN: 4104420220065
Tillverkarnr.: 219262
Varumärken: Alnatura
Te: Tepåse
Näringsformer: Vegansk, Vegetariskt
Produkttyper: Teer
Egenskaper: Ekologiskt certifierad, Demeter, Vegansk, Vegetarisk
Lagringsmeddelande: förvara torrt
Ingredienser

grüner Tee[1]

  1. från Demeter ekologiskt jordbruk
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Grönt Te Darjeeling, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder