BioKing Bärmüsli Eko, 375 g
Högsta kvalitet & färska ingredienser
53 kr
(141 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Dubbelt så mycket bärinnehåll
- Färska, fruktiga ingredienser
- Perfekt till frukost
-
Ekologiskt certifierad -
Vegansk -
Vegetarisk
Beskrivning
En fruktig mix av hallon, björnbär, jordgubbar och blåbär väntar på dig. För BioKing's bärmüsli har endast färska ingredienser använts, vars kvalitet är märkbart hög. Hela produktionen sker för hand, från blandning till påfyllning. Med dubbla bärhalten är detta müsli perfekt även som en läcker eftermiddagssnack med yoghurt på sommaren. För att få 3% torkade bär, behöver man tio gånger mängden färska bär.
- Sultanrussin, dadlar och aprikoser ökar ytterligare frukthalten
- Cornflakes består av majs, rörsocker, havssalt och majsmalt
- Dinkelpops är osötade
Användningstips: Utmärkt till frukost eller som eftermiddagssnack i müsli.
Obs:
- innehåller gluten
- kan på grund av produktionen innehålla spår av nötter, soja och sesam
| Artikelnr.: | XAY-PL-101602 |
|---|---|
| Innehåll: | 375 g |
| EAN: | 9120013231084 |
| Tillverkarnr.: | 101602 |
| Varumärken: | BioKing |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt |
| Produkttyper: | Livsmedel, Frukostflingor och müsli |
| Egenskaper: | Ekologiskt certifierad, Vegansk, Vegetarisk |
| Kan innehålla spår av: | F - Sojabönor, H - Nötter, N - Sesamfrön |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1520 / 363 kj / kcal |
| Fett | 8,1 g |
| varav mättade fettsyror | 0,7 g |
| Kolhydrater | 0 g |
| varav socker | 54,9 g |
| varav Flervärda alkoholer. | 0,4 g |
| Kostfiber | 10,4 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | <0,01 g |
Ingredienser
58 % havregryn, Roggenflocken, Dinkelflocken, Kornflingor, 5 % Solroskärnor, 4 % Sesam, 3 % Leinsamen
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Philipp Loicht Organic Food GmbH, Achenfeldweg 8, 6250, Kundl, Österrike, office@bioking.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för BioKing Bärmüsli Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter