Biotta Klassisk Cassis Ekologisk, 500 ml
Svarta vinbärsjuice med teextrakt & agavesirap
49 kr
(98 kr / l, inkl. 12% moms.
Egenskaper och fördelar
- Direktjuice från ekologiska bär
- 33 % ekologisk fruktjuice
- Innehåller vitamin C
-
Ekologiskt certifierad -
Vegansk -
Vegetarisk
Beskrivning
Biotta Cassis kombinerar noggrant utvalda, solkyssta ekologiska svarta vinbär med en fin te-smak för att skapa en ren, naturlig dryck. Juicen består av 33% fruktjuice från ekologiska bär och är tillverkad i Schweiz utan några konstgjorda tillsatser. Den intensiva, fruktiga smaken av svarta vinbär gör Biotta Cassis till ett mångsidigt val - oavsett om det är rent, injicerat eller för att avrunda smaken på rätter.
| Artikelnr.: | GR-4247884 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 ml |
| EAN: | 7618500944606 |
| Tillverkarnr.: | 4247884 |
| Varumärken: | Biotta |
| Doseringsform: | Vätska |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt |
| Produkttyper: | Drycker, pulver och sirap, färdiga att dricka |
| Egenskaper: | Ekologiskt certifierad, UTAN syntetiska tillsatser, Vegansk, Vegetarisk |
| Lagringsmeddelande: | använd snabbt efter öppning |
| Bra för: | Immunförsvaret |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 243 / 58 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 14 g |
| varav socker | 13 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,04 g |
Ingredienser
| Ingredienser | per 100 ml |
|---|---|
| Vitamin C (Ascorbinsäure) | 16 mg |
Ingredienser
Allmän information om C-vitamin
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Biotta GmbH, Turmstrasse 1, 78467, Konstanz, Tyskland, biotta.ch |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Biotta Klassisk Cassis Ekologisk
1 kundrecension i alla språk
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter