Body Attack Clear Iso Whey, Ice Tea Lemon (900 g)
Med viktiga aminosyror
581 kr
(646 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Proteinpulver
- Laktosfri
- Kemikaliefri, kallpressad
-
Laktosfri
Beskrivning
Med Clear Iso Whey från Body Attack får du ett proteinpulver i en klass för sig. Proteinpulvret innehåller högkvalitativt vassleproteinisolat samt viktiga aminosyror som L-leucin, L-isoleucin och L-valin. För tillverkning kallpressas pulvret utan kemikalier.
- Laktosfri
- GMO-fri
Rekommenderad konsumtion:
Blanda 30 g pulver (3 måttskedar) med 500 ml vatten och låt vila i 30 - 60 sekunder. På träningsdagar, drick cirka 30 minuter före eller efter träning. Konsumera morgon och kväll på icke-träningsdagar.
| Artikelnr.: | XPI-MM-12890 |
|---|---|
| Innehåll: | 900 g |
| EAN: | 4250350547908 |
| Tillverkarnr.: | 12890 |
| Varumärken: | Body Attack |
| Näringsformer: | Laktosfri |
| Allergener - Fri från: | Laktosfri |
| Produkttyper: | Shakes och protein |
| Egenskaper: | GMO-fri |
| Lagringsmeddelande: | förvara på en sval och torr plats |
| Bra för: | Muskler |
Den rekommenderade dagliga dosen bör inte överskridas.
Ingredienser
97,2 % Isolat av vassleprotein, Syrabildare (Zitronensäure (E330)), naturlig arom, Skumdämpande medel (Frigöringsmedel (Kiseldioxid)), Emulgeringsmedel (Sorbitanmonostearat, Lecitin från solrosfrön), Sötningsmedel (Sukralos), Färgningsmedel (Ammoniumsulfit-sockerkaramell (E150d))
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1436 / 343 kj / kcal |
| Fett | 0,2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 0,9 g |
| varav socker | 0 g |
| Protein | 83,1 g |
| Salt | 0,1 g |
Ingredienser
Aminosyraprofil
| Ingredienser | per max. daglig dos/portion (30 g) |
|---|---|
| Alanin | 5,3 g |
| Arginin | 2,1 g |
| Asparaginsyra | 10,6 g |
| L-Cystein | 1,7 g |
| Glutaminsyra | 17,7 g |
| Glycin | 1,4 g |
| L-Histidin | 1,5 g |
| L-Isoleucin | 6,5 g |
| Leucin | 10,7 g |
| L-Lysin | 9,6 g |
| L-Methionin | 2,2 g |
| Phenylalanin | 2,9 g |
| Prolin | 6,2 g |
| Serin | 4,6 g |
| L-Threonin | 7,1 g |
| L-Tryptophan | 1,7 g |
| Tyrosin | 2,7 g |
| L-Valin | 5,7 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Body Attack Sports Nutrition GmbH & Co. KG, Schnackenburgallee 217-223, 22525 , Hamburg, Tyskland, www.body-attack.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Body Attack Clear Iso Whey
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter