FutuNatura Svartkumminolja, Ekologisk, 250 ml
Din kallpressade svartkumminolja i ekologisk kvalitet
189 kr
(756 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- 100 % egyptisk svartkumminolja
- Varsamt kallpressad & ofiltrerad
- I praktisk glasflaska
Beskrivning
Upptäck FutuNaturas ekologiska svartkumminolja, kallpressad från fröna av äkta svartkummin (Nigella sativa). Denna högkvalitativa olja kommer från kontrollerad ekologisk odling i Egypten och tillverkas genom varsam kallpressning för att bevara sina naturliga egenskaper.
Du får en ofiltrerad olja i raw food-kvalitet med intensiv och karaktäristisk smak - perfekt att integrera i din dagliga kost. Den kan tas ren eller användas i kalla rätter som sallader och dippsåser. Oljan levereras i en mörk glasflaska för optimalt ljusskydd.
Rekommenderad användning:
1–2 teskedar dagligen.
Kan tas som den är eller användas som tillägg i sallader eller andra kalla rätter.
| Artikelnr.: | NARA-FN141 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 ml |
| EAN: | 3830072112274 |
| Tillverkarnr.: | FN141 |
| Varumärken: | FutuNatura |
| Produkttyper: | Livsmedel |
| Lagringsmeddelande: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Kan innehålla spår av: | H - Nötter |
| Bra för: | Kolesterol |
Ingredienser
Svart kumminolja[1]
- Från certifierat ekologiskt jordbruk
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 3768 / 900 kj / kcal |
| Fett | 99,8 g |
| varav mättade fettsyror | 16 g |
| varav Enkelomättade fettsyror | 25,5 g |
| varav Fleromättade fettsyror | 58,6 g |
| varav LA (Linolsäure) | 55,6 g |
| Kolhydrater | 0 g |
| varav socker | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Be Healthy d.o.o., Ulica Mirka Vadnova 7, 4000 , Kranj, Slovenien, info@futunatura.si |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
1 svenska recension skriven för FutuNatura Svartkumminolja, Ekologisk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
1 kundrecension på svenska
-
Var den här recensionen till hjälp för dig? (0) (0)
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter
Betygsatt med 5 från 5 stjärnor.
Värdefull olja.
Stor favorit för mig. Kan hjälpa och lindra olika besvär.