Ölmühle Fandler Pumpakärnor Chokladmix, Eko, 180 g
Pumpans hemliga skatt
101 kr
(561 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Krispigt snacks
- Oemotståndligt gott
- Överdraget med 3 sorters choklad
Beskrivning
Pumpakärnorna - pumpans hemliga skatt som mognar bakom det tjocka skalet och där utvecklar sin unika smak.
Till pumpakärnor chokladmix från Ölmühle Fandler torkas kärnorna noggrant innan de täcks med vit choklad, mjölkchoklad och mörk choklad för att bli ett oemotståndligt gott och krispigt snacks.
| Artikelnr.: | XPI-OEF-kuebsm018 |
|---|---|
| Innehåll: | 180 g |
| EAN: | 9006045256038 |
| Tillverkarnr.: | kubsm018 |
| Varumärken: | Ölmühle Fandler |
| Produkttyper: | Livsmedel |
| Lagringsmeddelande: | förvara på en sval och torr plats |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2395 / 572 kj / kcal |
| Fett | 41 g |
| varav mättade fettsyror | 17 g |
| Kolhydrater | 28 g |
| varav socker | 26 g |
| Kostfiber | 4,5 g |
| Protein | 20 g |
| Salt | 0,11 g |
Ingredienser
Pumpakärnor[3], Mjölkchoklad[3] (rohrzucker[3], Mjölkpulver[3], Kakaosmör[3], Kakaomassa[3], Sojalecitin (E322)[2], Vaniljextrakt[3]), Mörk choklad[3] (Kakaomassa[3], rohrzucker[3], Kakaosmör[3], Sojalecitin (E322)[2], Vaniljextrakt[3]), vit choklad[3] (rohrzucker[3], Kakaosmör[3], Mjölkpulver[3], Sojalecitin (E322)[2]), Vaniljextrakt[3], Vaniljpulver[3], Gummi arabicum (E 414)[1], Zucker[3], Honung[3]
- Beläggningsmedel / från kontrollerad ekologisk odling
- Emulgeringsmedel
- aus kontrolliert biologischem Anbau
Sesamfrön, jordnötter och nötter bearbetas också i fabriken.
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Ölmühle Fandler GmbH, Prätis 1, 8225, Pöllau, Österrike, www.fandler.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Ölmühle Fandler Pumpakärnor Chokladmix, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.900 produkter