Ölmühle Fandler Tistelolja, Eko, 100 ml
Garanterat njutning utan taggar
112 kr
(1 120 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För att förfina rätter
- Kraftfull arom
- Lätt nötig smak
Beskrivning
Kanske känner du bara till tistlar som små taggiga växter vid vägkanten. Att vissa sorter faktiskt döljer något riktigt gott är det få som anar: kronärtskockan är ett exempel. Och självklart även safflor, vars skalade frön används för att framställa den milda och nötiga bio tisteloljan. Dess kraftfulla arom passar särskilt bra för att förhöja många olika rätter.
Eftersom den kallpressade bio tisteloljan från Fandler har en mycket hög halt av essentiella fleromättade fettsyror bör den endast värmas försiktigt. Gourmeter använder den gärna till fina sallader, rotfrukter, kålrabbi eller zucchini.
Du kan även använda den för att förhöja pasta, soppor samt spannmåls- och grönsaksrätter. Oljan från tistel är alltid en speciell men garanterat taggfri smakupplevelse.
Passar perfekt till:
- Grönsaker och råkost: selleri, svartrot, rättika, paprika, kålrabbi, fänkål, purjolök och potatis, linser, jordärtskocka
- Kött och fisk: kalv, lamm, gulasch
- Tillbehör och vegetariska rätter: ångkokta rotfrukter, stuvad vitkål, spenat, risotto, kikärtor, bovetebiffar, zucchinibiffar, aubergine
- Soppor och såser: tomatmajonnäs, gräslökssås, grönsakssoppa, krämig pumpasoppa, tomatsoppa, krämig palsternackssoppa
- Gröna sallader: isbergssallad, portlak, kinakål
| Artikelnr.: | XPI-OEF-db01 |
|---|---|
| Innehåll: | 100 ml |
| EAN: | 9006045102175 |
| Tillverkarnr.: | db01 |
| Varumärken: | Ölmühle Fandler |
| Produkttyper: | Livsmedel |
Ingredienser
Tistelolja[1]
- Bio
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 3768 / 900 kj / kcal |
| Fett | 100 g |
| varav mättade fettsyror | 8 g |
| varav Enkelomättade fettsyror | 10 g |
| varav Fleromättade fettsyror | 82 g |
| Kolhydrater | 0 g |
| varav socker | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Ölmühle Fandler GmbH, Prätis 1, 8225, Pöllau, Österrike, www.fandler.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Ölmühle Fandler Tistelolja, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.900 produkter