Rapunzel Ekologisk Jordnötspuré Fin, 500 g
Ren njutning av jordnötter
69 kr
(138 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 100% jordnötter
- Inga tillsatser
- Aromatisk smak
-
Vegansk -
Vegetarisk
Beskrivning
Njut av ren jordnötsglädje och upplev den aromatiska smaken av Rapunzels finmalda jordnötspuré. Den består av 100 procent rostade jordnötter utan tillsatser och är idealisk som ett enkelt pålägg. Purén är också populär i det asiatiska köket. Du kan också använda den för att förfina kryddiga såser och dip.
| Artikelnr.: | XPI-BIOG-209367 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4006040000211 |
| Tillverkarnr.: | 209367 |
| Varumärken: | Rapunzel |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt |
| Produkttyper: | Livsmedel, Mush |
| Egenskaper: | GMO-fri, Vegansk, Vegetarisk |
| Lagringsmeddelande: | förvara på en sval och torr plats |
Ingredienser
Jordnötter[1]
- aus kontrolliert ökologischer Erzeugung.
Innehåller följande allergiframkallande ingredienser: Jordnöt.
Kan innehålla spår av: Lupin eller lupinprodukter, Mjölk eller mjölkprodukter inklusive laktos, Nötter eller nötprodukter, Sesamfrön eller sesamprodukter.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2638 / 630 kj / kcal |
| Fett | 51,7 g |
| varav mättade fettsyror | 9,8 g |
| Kolhydrater | 11,3 g |
| varav socker | 5,4 g |
| Kostfiber | 7,1 g |
| Protein | 26,3 g |
| Salt | 0,03 g |
Ingredienser
Vitaminer och mineraler
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Magnesium | 216 mg |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | RAPUNZEL NATURKOST GmbH, Rapunzelstraße 1, 87764, Legau, Tyskland, www.rapunzel.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rapunzel Ekologisk Jordnötspuré Fin
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter