Alnatura Ekologisk fin Mörk Choklad, 100 g

Mörk förförelse i utmärkt kvalitet

32 kr

(320 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 100 g

I lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast tisdag klockan 23:59.

Kyld frakt: Ytterligare fraktkostnader på 49,00 kr per order tillkommer för kylda produkter.
Ytterligare information

Egenskaper och fördelar

  • Fina syrliga smaker & mjukt smältande
  • Innehåller 70 % kakao
  • Vegansk & utan lecitin
  • Vegansk Vegansk
  • Vegetarisk Vegetarisk

Ofta köpt tillsammans med nu3 Erythritol, 750 g

Alnatura Ekologisk fin Mörk Choklad, 100 g 32 kr (320 kr / kg)
nu3 Erythritol, 750 g 108 kr (144 kr / kg)
Totalpris: 140 kr
Beskrivning

Mörk choklad får dig att gå långt, men den bör övertyga med vegansk ekologisk kvalitet och erbjuda finess av den finaste konfektyrkonsten? Alnatura skämmer bort dig med en härligt subtil smak, en delikat smältande konsistens och ett krispigt bett tack vare dess 70-procentiga kakaoinnehåll. Alla ingredienser är ekologiskt odlade och det innovativa receptet innehåller inget lecitin.

Artikelnr.: XPI-MM-128755
Innehåll: 100 g
EAN: 4104420262560
Tillverkarnr.: 128755
Varumärken: Alnatura
Näringsformer: Vegansk, Vegetariskt
Produkttyper: Livsmedel
Egenskaper: Vegansk, Vegetarisk
Lagringsmeddelande: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Kan innehålla spår av: A - Gluten, G - Mjölk, H - Nötter
Ingredienser

Kakaomassa[1], rohrzucker[1], Kakaosmör[1]

  1. aus k.b.L.

Kan innehålla spår av gluten, mjölk, mandel, hasselnöt och pistasch.

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 2357 / 563 kj / kcal
Fett 41 g
  varav mättade fettsyror 26 g
Kolhydrater 35 g
  varav socker 29 g
Kostfiber 12 g
Protein 7,5 g
Salt 0,02 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologisk fin Mörk Choklad