Alnatura Ekologiska Äppelchips, 70 g
Torkad frukt mellan måltiderna
28 kr
(400 kr / kg, inkl. 6% moms.
Smak:
Egenskaper och fördelar
- För mellanmål eller förädling
- Aromatiskt fruktig
- Utan konserverande ämnen
-
Vegansk -
Vegetarisk
Beskrivning
Njut av detta fruktiga, krispiga mellanmål på egen hand eller använd det för att förädla müsli, gröt och dessert. De aromatiska fruktchipsen är helt enkelt torkade och innehåller inga konserveringsmedel.
| Artikelnr.: | XPI-MM-125158 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 4104420024625 |
| Tillverkarnr.: | 125158 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt |
| Produkttyper: | Snack, Frukt och torkad frukt |
| Egenskaper: | Vegansk, Vegetarisk |
| Lagringsmeddelande: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Kan innehålla spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter |
Ingredienser
Torkade äppelbitar[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1457 / 348 kj / kcal |
| Fett | 0,8 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 74 g |
| varav socker | 67 g |
| Kostfiber | 15 g |
| Protein | 2,7 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologiska Äppelchips
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter