Alnatura Projektmjölkchoklad Ekologisk, 100 g
Sött för dig och bra för världen
35 kr
(350 kr / kg, inkl. 12% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med råsocker och bourbon vanilj
- Rättvist, klimatneutralt och socialt
- Stödjer växt för planeten
Beskrivning
Snacka lite, gör lite gott - med Alnaturas mjölkchoklad från ett samarbete med Plant-for-the-planet njuter: 33 cent per såld bar stöder FINCA-projektet i Ecuador. Naturligtvis är ingredienserna från kontrollerad ekologisk odling, rättvist handlade och bearbetade på ett klimatneutralt sätt. Rörsocker och äkta bourbonvanilj understryker aromen och den delikata smältningen.
| Artikelnr.: | XPI-MM-227760 |
|---|---|
| Innehåll: | 100 g |
| EAN: | 4104420236165 |
| Tillverkarnr.: | 227760 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Produkttyper: | Livsmedel |
| Egenskaper: | Fair trade |
| Lagringsmeddelande: | förvara på en sval och torr plats |
| Kan innehålla spår av: | F - Sojabönor, H - Nötter |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2416 / 577 kj / kcal |
| Fett | 38 g |
| varav mättade fettsyror | 23 g |
| Kolhydrater | 50 g |
| varav socker | 49 g |
| Protein | 8,1 g |
| Salt | 0,21 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Projektmjölkchoklad Ekologisk
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter