Alnatura Pumpakärnebröd, Eko, 500 g

Saftigt bröd i ekologisk kvalitet

29 kr

(58 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 500 g

I lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Aromatisk & nötig smak
  • Ekologisk kvalitet
  • Skuren
  • Ekologiskt certifierad Ekologiskt certifierad
  • Vegansk Vegansk
  • Vegetarisk Vegetarisk

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Ekologisk Mandelpuré Brun, 250 g

Alnatura Pumpakärnebröd, Eko, 500 g 29 kr (58 kr / kg)
Alnatura Ekologisk Mandelpuré Brun, 250 g 78 kr (312 kr / kg)
Totalpris: 107 kr
Beskrivning

Alnatura ekologiskt pumpakärnebröd är ett saftigt rågfullkornsbröd som får sin aromatiskt nötiga smak från pumpakärnor. Det är redan skivat och passar perfekt till både söta och salta pålägg.

Artikelnr.: XPI-MM-129935
Innehåll: 500 g
EAN: 4104420225213
Tillverkarnr.: 129935
Varumärken: Alnatura
Näringsformer: Vegansk, Vegetariskt
Produkttyper: Livsmedel
Egenskaper: Ekologiskt certifierad, Vegansk, Vegetarisk
Lagringsmeddelande: använd snabbt efter öppning
Kan innehålla spår av: F - Sojabönor, H - Nötter, N - Sesamfrön
Ingredienser

46 % Fullkornsrågmjöl[1], Wasser, 7 % Roggenvollkornmehl[1], 5 % Pumpakärnor[1], Meersalz, Hefe[1]

  1. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 816 / 195 kj / kcal
Fett 2,9 g
  varav mättade fettsyror 0,5 g
Kolhydrater 31 g
  varav socker 2,3 g
Kostfiber 11 g
Protein 5,8 g
Salt 1,1 g
Natrium 0,44 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Pumpakärnebröd, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder