Cosmoveda Röda bönor - Kidneybönor Hela Ekologisk, 500 g

Söt smak

61 kr 65 kr -6%

(122 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 500 g

I lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Naturligt proteininnehåll
  • Kan användas på många olika sätt
  • Råkost
  • Från projekt för rättvis handel
  • Ekologiskt certifierad Ekologiskt certifierad
  • Vegansk Vegansk
  • Vegetarisk Vegetarisk
  • Glutenfri Glutenfri
  • Laktosfri Laktosfri

Ofta köpt tillsammans med Cosmoveda Masoor Dal Sabut - Röda Linser Hela Ekologiska, 500 g

Cosmoveda Röda bönor - Kidneybönor Hela Ekologisk, 500 g 61 kr (122 kr / kg)
Cosmoveda Masoor Dal Sabut - Röda Linser Hela Ekologiska, 500 g 63 kr (126 kr / kg)
Totalpris: 124 kr
Beskrivning

Den mjuka mjöliga konsistensen som bönorna får efter tillagning och den hjärtligt milda smaken, som påminner om kastanjer, är mycket populär. Det är också svårt att föreställa sig ett veganskt och vegetariskt kök utan röda kidneybönor.

Vattentid: ca 12-24 timmar

Koktid: ca 50-60 minuter

Ursprung: Indien

Artikelnr.: XAY-COS-152561-DE
Innehåll: 500 g
EAN: 4032108152561
Tillverkarnr.: 152561-DE
Varumärken: Cosmoveda
Näringsformer: Vegansk, Vegetariskt, Glutenfri, Laktosfri, Raw food
Allergener - Fri från: Glutenfri, Laktosfri
Produkttyper: Livsmedel
Egenskaper: Ekologiskt certifierad, Fair trade, Vegansk, Vegetarisk
Ayurvedas produkttyper: Livsmedel, Spannmål
Produktrelansering: På grund av en produktrelansering kan förpackningen eller etiketten på den levererade produkten skilja sig visuellt från den visade produktbilden.
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1394 / 333 kj / kcal
Fett 0,8 g
  varav mättade fettsyror 0,1 g
Kolhydrater 60 g
  varav socker 2,2 g
Protein 24 g
Salt 0,06 g
Ingredienser

100 % röda kidney bönor[1]

  1. aus kontrolliert biologischem Anbau
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Tyskland, www.cosmoveda.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Cosmoveda Röda bönor - Kidneybönor Hela Ekologisk

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder