kruut Balans - Oxymel I Extrakt av Vilda Örter, Eko, 500 ml (50 portioner)
Örtextrakt med äppelcidervinäger och rå blomsterhonung
348 kr
(696 kr / l, inkl. 6% moms.
-
kruut
Kraft - Oxymel i Vildörterextrakt, Eko
Örtextrakt med brännässla och maskros
348 kr(696 kr / l) -
kruut
Ro - Oxymel i Vildörterextrakt, Eko
Örtextrakt med citronmeliss och valeriana
154 kr(1 027 kr / l) -
kruut
Balans - Oxymel I Extrakt av Vilda Örter, Eko
Örtextrakt med äppelcidervinäger och rå blomsterhonung
348 kr(696 kr / l) -
kruut
Bitter - Oxymel i Vildörterextrakt, Eko
Örtextrakt med rå blomsterhonung
154 kr(1 027 kr / l) -
-
-
kruut
Ayurveda - Oxymel i Vildörterextrakt, Eko
Örtextrakt med ingwer och ashwagandha
154 kr(1 027 kr / l)
Egenskaper och fördelar
- Perfekt före frukost
- Enligt traditionellt recept
- Mintigt frisk smak
Beskrivning
Oxymel är ett beprövat, traditionellt recept med rå blomsterhonung, naturligt grumlig äppelcidervinäger och färska vilda örter av hög kvalitet. Extraktet rörs försiktigt i flera veckor, men värms aldrig upp. Detta säkerställer att ingredienserna bevaras så bra som möjligt. Honung och äppelcidervinäger extraherar ingredienserna från växterna och gör extraktet långvarigt utan några tillsatser.
Oxymel Balans från kruut kombinerar kamomill, pepparmynta, rölleka och ängskummin. Denna sort är idealisk som ett komplement till en måltid eller före frukost på fastande mage.
Smak: Mynta, fräsch
Rekommenderat intag:
- blanda 1 matsked Oxymel med vatten, rör om och drick. Vid behov kan du också dricka flera portioner per dag.
- Tillverkaren rekommenderar att du aldrig tar samma typ av Oxymel i mer än 6 veckor åt gången för att undvika att vänja dig. Efter en veckas paus kan du börja igen eller byta direkt till en annan sort.
Observera:
Oxymel bör inte värmas upp över 40 °C, eftersom viktiga näringsämnen annars går förlorade.
| Artikelnr.: | KR-133 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 ml |
| EAN: | 4260703371432 |
| Tillverkarnr.: | 133 |
| Varumärken: | kruut |
| Doseringsform: | Vätska |
| Produkttyper: | Växt- och örtprodukter |
| Produktrelansering: | På grund av en produktrelansering kan förpackningen eller etiketten på den levererade produkten skilja sig visuellt från den visade produktbilden. |
| Lagringsmeddelande: | förvara på en sval plats, Förvaras åtskilt från ljus |
| Bra för: | Mage & tarm, Matsmältning |
Den rekommenderade dagliga dosen bör inte överskridas.
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 1030 / 246 kj / kcal |
| Fett | 4 g |
| varav mättade fettsyror | 3 g |
| Kolhydrater | 51 g |
| varav socker | 46 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Kruut GmbH, Auguststraße 50B, 10119 , Berlin, Tyskland, www.kruut.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för kruut Balans - Oxymel I Extrakt av Vilda Örter, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.700 produkter