Mammut Whey Protein 1000 g, Vanilj (1.000 g)
Med en hög andel BCAA
409 kr
(409 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 27 g protein per portion
- Praktisk dragkedja
- Inklusive mätsked
Beskrivning
Mammut's Whey Protein är ett högkvalitativt vassleproteinpulver med ett genomsnittligt proteininnehåll på 27 g per portion. Den är perfekt för att göra proteinshakes.
Mammut Whey Protein
- I en praktisk påse med dragkedja
- Naturligt hög andel BCAAs (med L-leucin, L-isoleucin och L-valin)
- Optimal löslighet i mjölk eller vatten
Rekommendation:
blanda 25 g (motsvarande 2 raka mätskedar) med 300 ml mjölk med låg fetthalt (1,5 %). Helst direkt efter träningen, men även som mellanmål.
Innehåller potentiella allergener:
Mjölk (innehåller laktos). Kan innehålla spår av gluten, soja, kycklingprotein och kräftdjur.
Obs:
- Lagra den stängd, torr och skyddad från ljus vid en rumstemperatur som inte överstiger 25 °C.
- Konsumera den öppnade förpackningen inom 4 månader.
| Artikelnr.: | BBN-1000714 |
|---|---|
| Innehåll: | 1.000 g |
| EAN: | 4260495463025 |
| Tillverkarnr.: | 1000714 |
| Varumärken: | Mammut |
| Doseringsform: | Pulver |
| Träningsmål: | Muskeluppbyggnad |
| Användningstidpunkt: | Efter träning, mellan måltider |
| Produkttyper: | Shakes och protein |
| Lagringsmeddelande: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Bra för: | Muskler |
Den rekommenderade dagliga dosen bör inte överskridas.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g | per portion (25 g)[1] |
|---|---|---|
| Energi | 1599 / 382 kj / kcal | 988 / 236 kj / kcal |
| Fett | 5,2 g | 6,1 g |
| varav mättade fettsyror | 3,8 g | 3,7 g |
| Kolhydrater | 11,8 g | 17,4 g |
| varav socker | 9,3 g | 16,7 g |
| Protein | 71,5 g | 27,9 g |
| Salt | 1,1 g | 0,67 g |
- med 300 ml fettsnål mjölk
Ingredienser
Aminosyraprofil
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| L-alanin | 4,54 g |
| L-Arginin | 2,48 g |
| L-asparaginsyra | 10,32 g |
| L-Cystein | 1,65 g |
| L-glutaminsyra | 18,34 g |
| Glycin | 1,79 g |
| L-Histidin | 1,93 g |
| L-Isoleucin | 6,6 g |
| Leucin | 10,32 g |
| L-Lysin | 8,39 g |
| L-Methionin | 1,51 g |
| L-Phenylalanin | 3,16 g |
| L-Prolin | 6,05 g |
| L-serin | 4,81 g |
| L-Threonin | 7,02 g |
| L-Tryptophan | 2,34 g |
| L-tyrosin | 2,89 g |
| L-Valin | 5,78 g |
Ingredienser
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Fitnesshotline GmbH, Beethovenstr. 9, 08209, Auerbach, Tyskland, www.best-body-nutrition.com/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Mammut Whey Protein 1000 g
3 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 5 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
5 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 3 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter