Nature's Plus Protein Shake Chocolate
Vegetarisk proteinshake med chokladsmak
SlutsåldProdukten finns inte längre i vårt sortiment
Liknande produkter
Beskrivning
Glutenfri, GMO-fri och vegetarisk
- En servering av Protein Shake Chocolate ger 14 g vegetabiliskt tredelat protein tillverkat av GMO-fria ärtor, ris och sojabönor (fermenterade och icke-fermenterade) tillsammans med ett brett utbud av vitaminer, mineraler och andra vitala ämnen. Det betyder att det är fettfritt med 96 kalorier.
Konsumtionsrekommendation:
Blanda 1 mätsked (28 g) pulver i en bägare med 250 ml kallt vatten eller mjölk tills det är krämigt.
| Varumärken: | Nature's Plus |
|---|
Mer information
| Näringsvärden | per portion (28g) |
|---|---|
| Energi | 96 kcal |
| Fett | 0 g |
| varav: mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 10 g |
| varav sockerarter | 7 g |
| Fiber | 1 g |
| Protein | 14 g |
| Salt- | 0 g |
| Ingredienser | per portion (28g) |
|---|---|
| Vitamin A | 5000 IE |
| C-vitamin | 60 mg |
| Vitamin D | 400 IE |
| E-vitamin | 30 IE |
| Vitamin B1 | 1,5 mg |
| Vitamin B2 | 1,7 mg |
| niacin | 20 mg |
| Pantotensyra | 10 mg |
| Vitamin B6 | 2 mg |
| Vitamin B12 | 6 mcg |
| Folsyra | 400 mcg |
| Biotin | 300 mcg |
| Kolin | 21 mg |
| Inositol | 50 mg |
| Kalcium | 300 mg |
| Magnesium | 80 mg |
| Zink | 15 mg |
| Kalium | 190 mg |
| Järn | 4,5 mg |
| Mangan | 5 mg |
| Fosfor | 200 mg |
| Selen | 21 mcg |
| Krom | 18 mcg |
| Jod | 150 mcg |
| Molybden | 20 mcg |
| Aminosyraprofil | per portion (28g) |
|---|---|
| Isoleucin | 602 mg |
| Histidin | 364 mg |
| Leucin | 1148 mg |
| Arginin | 1050 m |
| Lysin | 882 mg |
| Asparaginsyra | 1624 mg |
| Metionin | 182 mg |
| Serine | 728 mg |
| Cystein | 182 mg |
| Glutaminsyra | 2674 mg |
| Treonin | 532 mg |
| Proline | 714 mg |
| Fenylalanin | 714 mg |
| Glycin | 588 mg |
| Tryptofan | 182 mg |
| Alanine | 602 mg |
| Valine | 700 mg |
| Tyrosin | 532 mg |
Ingredienser: GMO-fri proteinblandning [risprotein, ärtprotein, soja [[isolerat sojaprotein, fermenterad soja]]], fruktos, holländsk kakao, trikalciumfosfat, kaliumcitrat, guargummi, magnesiumoxid, psyllium, vanilj *, havre kli, mikrokristallin cellulosa, vitamin C, vitamin C, vitamin E, kolinbitartrat, inositol, äppelpektin, bi pollen, niacinamid, vitamin A palmitat, zinkoxid, mangansulfat, järn II-fumarat, kalciumpantotenat, lecitin, citrusbioflavonoider, papaya , bromelain, klorofyll, pyridoxin-HCl, riboflavin, tiamin-HCl, vitamin B12, vitamin D, folsyra, biotin, kaliumjodid, kromklorid, natriumselenit, natriummolybdat
* naturlig arom
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Nature's Plus Protein Shake Chocolate
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.700 produkter