Ölmühle Solling Rostad Sesamolja Ekologisk, 100 ml

Favorit i det asiatiska och orientaliska köket

71 kr

(710 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 100 ml

I lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Skonsamt rostad och kallpressad
  • 100 % ekologiska sesamfrön
  • Raffinerad och smaksatt

Ofta köpt tillsammans med Ölmühle Solling Olivolja "Mediterraneo" Extra Jungfruolja, 750 ml

Ölmühle Solling Rostad Sesamolja Ekologisk, 100 ml 71 kr (710 kr / l)
Ölmühle Solling Olivolja "Mediterraneo" Extra Jungfruolja, 750 ml 248 kr (331 kr / l)
Totalpris: 319 kr
Beskrivning

Den här ekologiska sesamoljan är en riktig höjdare: en omisskännligt mild rostad smak ger en smaklig avslutning på rätter, särskilt delikatesser från det asiatiska eller orientaliska köket. Den är tillverkad av 100 procent rostade ekologiska sesamfrön som har kallpressats försiktigt. Användning: stek kött, fisk, grönsaker eller tofu kortvarigt, smaksätt dressingar, marinader och dippar - sesamolja gör också konsistensen mjukare!

Tips: Barn brukar gilla sesamolja väldigt mycket. Släng bara dina favoritnudlar i den och servera!

Artikelnr.: XPI-OES-14611
Innehåll: 100 ml
EAN: 4031192146111
Tillverkarnr.: 14611
Varumärken: Ölmühle Solling
Produkttyper: Livsmedel
Lagringsmeddelande: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

100 % Sesamolja[1]

  1. aus kontrolliert biologischem Anbau
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 3768 / 900 kj / kcal
Fett 100 g
  varav mättade fettsyror 14,2 g
  varav Omättade fettsyror 39,1 g
  varav Fleromättade fettsyror 46,7 g
Kolhydrater 0 g
  varav socker 0 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Ölmühle Solling GmbH, Höxtersche Straße 1, 37691, offzen, Tyskland, www.oelmuehle-solling.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Ölmühle Solling Rostad Sesamolja Ekologisk

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder