Rapunzel Ekologisk Bircher Muesli, 750 g
Klassisk powerfrukost
75 kr
(100 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med amarant och bourbon vanilj
- Vegansk och näringsrik
- Schweizisk stil
-
Vegansk -
Vegetarisk
Beskrivning
Äppelbitar, havreflingor och hasselnötter - Rapunzel följer den schweiziske läkaren Maximilian Birchers traditionella recept. Blandningen förädlas med amarant och bourbonvanilj. För många müslifans är det en av de bästa frukostidéerna någonsin! Det är definitivt en näringsrik, vegansk start på dagen.
| Artikelnr.: | XPI-BIOG-221832 |
|---|---|
| Innehåll: | 750 g |
| EAN: | 4006040070757 |
| Tillverkarnr.: | 221832 |
| Varumärken: | Rapunzel |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt |
| Produkttyper: | Livsmedel, Frukostflingor och müsli |
| Egenskaper: | GMO-fri, Vegansk, Vegetarisk |
| Lagringsmeddelande: | förvara på en sval och torr plats |
| Kan innehålla spår av: | M - Senap |
Ingredienser
59 % Fullkorns havregryn[1], 18 % Sultanrussin oljade[1] (Sultaniner[1], Solrosolja[1]), 6 % Aprikosen getrocknet, gehackt[1] (Aprikosen[1], Rismjöl[1]), 5 % Mjöl av rostad amarant[1], 4 % Amarant puffad[1], 4 % Apfel getrocknet[1], 4 % Hasselnötter hackade[1], Bourbon Vanille[1]
- från kontrollerad ekologisk produktion
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1696 / 405 kj / kcal |
| Fett | 7,6 g |
| varav mättade fettsyror | 1,1 g |
| Kolhydrater | 58,2 g |
| varav socker | 18,4 g |
| Kostfiber | 9,3 g |
| Protein | 10,7 g |
| Salt | 0,03 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | RAPUNZEL NATURKOST GmbH, Rapunzelstraße 1, 87764, Legau, Tyskland, www.rapunzel.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rapunzel Ekologisk Bircher Muesli
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.700 produkter