rawster Sport Drink Powder, Ekologiskt, 400 g
Proteinkraft i varje sked
180 kr
(450 kr / kg, inkl. 12% moms.
Egenskaper och fördelar
- Naturlig dopning för idrottare
- Med rödbetor och guarana
- Innehåller även maca & kakao
Passar med
Beskrivning
Sport Drink-pulvret från rawster ger dig en betydande portion vegetabiliskt protein, vilket kan vara till stor nytta särskilt före idrottsaktiviteter. Orsaken till det höga proteininnehållet är Macaknölen. Detta kallas också naturligt koffein. Förutom Maca innehåller produkten även rå kakao, rödbetor och guarana.
Rekommendation för användning:
Ta 2 upphöjda matskedar med 250 ml mjölk/växtmjölk i en shaker eller mixer ca 2 timmar före idrottsutövningen.
| Artikelnr.: | PU-RAWSPORT400 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 4260477790941 |
| Tillverkarnr.: | RAWSPORT 400 |
| Varumärken: | rawster |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1470 / 351 kj / kcal |
| Fett | 5,7 g |
| varav mättade fettsyror | 3,3 g |
| Kolhydrater | 53 g |
| varav socker | 22 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,3 g |
Ingredienser
kakaopulver, Maca-extrakt (Lepidium meyenii), Koncentrat av rödbetor, Guarana fröextrakt, Gummi arabicum
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Rawster Foods GmbH, Finowstraße 14, 10247, Berlin, Tyskland, info@rawster.de, www.rawster.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för rawster Sport Drink Powder, Ekologiskt
2 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 2 | (66%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 1 | (33%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
3 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 2 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.900 produkter