Sonnentor Mald Ekologisk Chili, 40 g
Oumbärlig i varje kök!
36 kr
(900 kr / kg, inkl. 12% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mycket mångsidig
- Kraftig färg
- Lätt söt not
-
Ekologiskt certifierad -
Vegansk -
Vegetarisk -
Glutenfri -
Laktosfri
Beskrivning
Det är kryddigheten som gör den och som ger många maträtter den rätta piffen. Scoville-värdet för malda chilifrukter ligger i intervallet 6 av maximalt 10 grader av hetta. Sonnentor's malda chili har en stark orangeröd färg och en stark hetta. Den har också en fruktig doft och en lätt söt ton.
Tips och förberedelser:
Om du gillar det hett kan du tillsätta malda chilipeppar i pastasåser och curry eller tillreda marinader med dem. Men även efterrätter kan behöva lite eld.
| Artikelnr.: | XPI-ST-003545 |
|---|---|
| Innehåll: | 40 g |
| EAN: | 9004145003545 |
| Tillverkarnr.: | 3545 |
| Varumärken: | Sonnentor |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt, Glutenfri, Laktosfri |
| Allergener - Fri från: | Glutenfri, Äggfri, Fiskfritt, Sojafri, Laktosfri, Sellerifri, Senapsfri, Sesamfri, Lupinfri, Molluskerfria |
| Produkttyper: | Kryddor |
| Egenskaper: | Ekologiskt certifierad, Jästfri, Vegansk, Vegetarisk, Vetefritt, Fri från artificiella färgämnen, Fri från artificiella smakämnen, Fri från smakförstärkare |
| Lagringsmeddelande: | förvara torrt |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1348 / 322 kj / kcal |
| Fett | 16,63 g |
| varav mättade fettsyror | 3,15 g |
| Kolhydrater | 31,3 g |
| varav socker | 29,74 g |
| Protein | 11,74 g |
| Salt | 0,07 g |
Ingredienser
Chilli mald ekologisk
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Sonnentor, Sprögnitz 10, 3910, Zwettl, Österrike, www.sonnentor.com/de-at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Sonnentor Mald Ekologisk Chili
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter