Alnatura Fruktpålägg Surkörsbär, Eko, 420 g

Vegansk och fruktig

50 kr

(119 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 420 g

Bara 2 styck kvar på lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Hög frukthalt
  • Ekologisk kvalitet
  • Mångsidig användning
  • Ekologiskt certifierad Ekologiskt certifierad

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Ekologisk Mandelpuré Brun, 250 g

Alnatura Fruktpålägg Surkörsbär, Eko, 420 g 50 kr (119 kr / kg)
Alnatura Ekologisk Mandelpuré Brun, 250 g 78 kr (312 kr / kg)
Totalpris: 128 kr
Beskrivning

Detta ekologiska fruktpålägg från Alnatura imponerar med en hög andel surkörsbär och ger en intensivt fruktig smak. Tack vare den höga frukthalten passar det inte bara som pålägg, utan förhöjer även yoghurt och müsli. Det kan också serveras som en fruktig komponent till pannkakor eller risgrynsgröt.

Artikelnr.: XPI-MM-137969
Innehåll: 420 g
EAN: 4104420045804
Tillverkarnr.: 137969
Varumärken: Alnatura
Produkttyper: Sylt
Egenskaper: Ekologiskt certifierad
Lagringsmeddelande: Förvaras kylt efter öppnande
Ingredienser

55 % Sauerkirschen[1], betsocker[1], Geliermittel (Pektin), Zitronensaftkonzentrat[1]

  1. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 779 / 186 kj / kcal
Fett 0,5 g
  varav mättade fettsyror 0,1 g
Kolhydrater 46 g
  varav socker 46 g
Kostfiber 1,2 g
Protein 0,5 g
Salt 0,02 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Fruktpålägg Surkörsbär, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder