BioKing Calasparra-ris Eko, 1.000 g
Perfekt till risotto, paella & risgrynsgröt
90 kr
(90 kr / kg, inkl. 12% moms.
Egenskaper och fördelar
- Hög svällningskapacitet
- Ursprung: Spanien
- Odlad under de bästa förhållandena
-
Ekologiskt certifierad -
Vegansk -
Vegetarisk
Beskrivning
Rissorten Calasparra odlas i höglandet av Murcia (Spanien) under gynnsamma klimat- och jordförhållanden. Förutom mineralrik jord är en naturlig miljö de bästa förutsättningarna för ekologisk odling.
Riset är känt för sin höga svällförmåga och lämpar sig därför för tillagning av risotto, paella och risgrynsgröt.
Observera för allergiker:
Kan i produktionen innehålla spår av gluten, nötter, soja och sesam.
| Artikelnr.: | XAY-PL-102205 |
|---|---|
| Innehåll: | 1.000 g |
| EAN: | 9120013234177 |
| Tillverkarnr.: | 102205 |
| Varumärken: | BioKing |
| Näringsformer: | Vegansk, Vegetariskt |
| Produkttyper: | Livsmedel |
| Egenskaper: | Ekologiskt certifierad, Vegansk, Vegetarisk |
| Kan innehålla spår av: | A - Gluten, F - Sojabönor, H - Nötter, N - Sesamfrön |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1491 / 356 kj / kcal |
| Fett | 2,2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,6 g |
| Kolhydrater | 74,1 g |
| varav socker | 0,6 g |
| Kostfiber | 2,2 g |
| Protein | 7,8 g |
| Salt | 0,03 g |
Ingredienser
kortkornigt ris natur[1]
- Aus kontrolliert ökologischem Anbau.
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Philipp Loicht Organic Food GmbH, Achenfeldweg 8, 6250, Kundl, Österrike, office@bioking.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för BioKing Calasparra-ris Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter