BioTechUSA Zero Sauce, Ketchup (350 ml)
Kalorisnålt topping för dina måltider
Egenskaper och fördelar
- Utan tillsatt socker & helt fettfri
- Mycket låg energihalt
- Glutenfri & laktosfri
-
UTAN socker -
Glutenfri -
Laktosfri
Liknande produkter
Beskrivning
Zero Sauce är ett smakfullt sätt att förhöja dina måltider - helt utan att påverka kaloriintaget nämnvärt. Den fett- och sockerfria formulan gör såsen idealisk för dig som följer en striktare kosthållning eller vill hålla koll på kalorierna. De olika smakerna gör den mångsidig och användbar i all sorts matlagning.
Såsen passar perfekt till kött, sallader eller som tillbehör. Eftersom den varken innehåller gluten eller laktos kan den enkelt integreras i olika typer av kostplaner. Den praktiska doseringsflaskan ger enkel hantering och låter dig portionera efter behov.
Användning & förvaring:
Använd såsen efter smak till dina måltider. En portion motsvarar ca 5 ml. Skaka flaskan väl före användning.
Förvara i kylskåp efter öppning och förbruka inom kort tid.
| Artikelnr.: | BIO-26008010100 |
|---|---|
| Innehåll: | 350 ml |
| EAN: | 5999076233120 |
| Tillverkarnr.: | 26008010100 |
| Varumärken: | BioTechUSA |
| Näringsformer: | Glutenfri, Sockerfri, Laktosfri |
| Allergener - Fri från: | Glutenfri, Laktosfri |
| Produkttyper: | Livsmedel |
| Egenskaper: | Aspartamfri, GMO-fri, UTAN socker |
| Lagringsmeddelande: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus, Förvaras kylt efter öppnande |
Ingredienser
Trinkwasser, Vinäger, 3 % tomatpuré, Verdickungsmittel (Cellulosagummi, Xantan, Guarkernmehl), Fiberblandning (Zitronenschale, Limeskal), Speisesalz, Gewürze, Syrabildare (Acidum Lacticum (mjölksyra), Citronensäure), Gewürze (Koriander), schwarze Karotten Extrakt, Färgningsmedel (Carotine (E160a)), konserveringsämnen (Kaliumsorbat), Sötningsmedel (Sukralos), Aroma
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 54 / 13 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 1,8 g |
| varav socker | 0 g |
| Kostfiber | 1,9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 1,9 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | BiotechUSA Kft., Huszti út 60, 1033, Budapest, Ungern, shop.biotechusa.at |
|---|
Passar med
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för BioTechUSA Zero Sauce
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.900 produkter