HOYER Akaciahonung Ekologisk, 250 g - Glas
Från naturliga skogar
69 kr
(276 kr / kg, inkl. 6% moms.
Skogshonung:
Egenskaper och fördelar
- Sött och mild
- Tillverkad av nektar från robinia
- Ursprung Ungern och Rumänien
-
Vegetarisk
Beskrivning
Nektar till akaciahonung samlas in av bin i naturliga skogar i Ungern och Rumänien. Intressant nog kommer akaciahonung från robinieträdet som kallas falsk akacia. De vita blommorna från dessa träd omsluter skogarna på försommaren med en förförisk doft som bisamhällena helt enkelt inte kan motstå. Lika oemotståndlig är den lätta, flytande akaciahonungen med sin härliga smak.
Viktiga anmärkningar: Inte lämplig för barn under 12 månader! Förvaras i rumstemperatur.
| Artikelnr.: | XPI-HOY-0149 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4002029001491 |
| Tillverkarnr.: | 0149 |
| Varumärken: | HOYER |
| Näringsformer: | Vegetariskt |
| Produkttyper: | Livsmedel |
| Egenskaper: | Vegetarisk |
Ingredienser
100 % Honung[1]
- från kontrollerad ekologisk produktion
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1264 / 302 kj / kcal |
| Fett | <0,1 g |
| varav mättade fettsyror | <0,1 g |
| Kolhydrater | 75,1 g |
| varav socker | 71 g |
| Protein | 0,4 g |
| Salt | <0,1 g |
Viktig information om honung
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | HOYER GmbH, Steinbruchstraße 18, 82398, Polling, Tyskland, www.hoyer-honig.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för HOYER Akaciahonung Ekologisk
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.900 produkter