Alternativa kryddor och salter

Filtrera och sortera

Pris Varumärken Allergener - Fri från Egenskaper
Filter

Salt: 1 - 30 av 38 artiklar

BioKing Kristallsalt Finmalet

BioKing Kristallsalt Finmalet, 500 g

  • Finaste bordssalt
  • Skonsam produktionsprocess
  • Helt naturlig
43 kr 48 kr (86 kr / kg)

Leverans till 26. oktober

Raab Vitalfood Kaliumsaltblandning

Raab Vitalfood Kaliumsaltblandning, 1000 g refillpåse

  • Alternativ till bordssalt
  • För alla livsmedel & maträtter
  • Vegansk & glutenfri
118 kr 132 kr (118 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Govinda Kala Namak

Govinda Kala Namak, 150 g

  • Rik på mineraler
  • Mycket intensiv i smaken
  • För att smaksätta soppor mm.
45 kr 50 kr (300 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Maharishi Ayurveda Ayurvediskt Stensalt

Maharishi Ayurveda Ayurvediskt Stensalt, 250 g

  • Utan kemiska tillsatser
  • Naturligt & ojoderat
  • Ökar inte pitta
111 kr 124 kr (444 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Cosmoveda Ayurveda Bergsalt Fin

Cosmoveda Ayurveda Bergsalt Fin, 1 kg

  • Handkrossad
  • Tillverkad av mineraler och spårämnen
99 kr 110 kr (99 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Govinda Keltiskt Havssalt Fint

Govinda Keltiskt Havssalt Fint, 500 g

  • Utvinnen ur magnesiumrik lerjord
  • Handskördad & utan jod
  • Intensiv & naturlig smak
72 kr 80 kr (144 kr / kg)

Leverans till 26. oktober

Cosmoveda Ayurveda Bergsalt Grov

Cosmoveda Ayurveda Bergsalt Grov, 500 g

  • Från Himalayas utlöpare
  • Handkrossad
  • Rik på mineraler
62 kr 69 kr (124 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

A.Vogel Herbamare® Örtsalt Trocomare, Eko

A.Vogel Herbamare® Örtsalt Trocomare, Eko, 250 g

  • 100 % EKO-kvalitet & naturlig
  • Med 12 örter, paprika & pepparrot
  • Vegansk, glutenfri & utan tillsatser
56 kr (224 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

BioKing Kristallsalt "HALIT" Stenar

BioKing Kristallsalt "HALIT" Stenar, 1.000 g

  • Från foten av Himalaya
  • Skonsam produktionsprocess
  • Helt naturlig
111 kr 124 kr (111 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

A.Vogel Herbamare® Örtsalt Original, Eko

A.Vogel Herbamare® Örtsalt Original, Eko, 1.000 g

  • 100 % EKO-kvalitet & naturlig
  • Med 12 färska örter & grönsaker
  • Vegansk, glutenfri & utan tillsatser
151 kr (151 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

A.Vogel Herbamare® Saltersättning, Eko

A.Vogel Herbamare® Saltersättning, Eko, 125 g

  • Natriumfattigt saltalternativ med kalium
  • 13 nyskördade örter & grönsaker, EKO
  • Vegansk, glutenfri & utan tillsatser
50 kr (400 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

BioKing Kristallsalt Stenar

BioKing Kristallsalt Stenar, 1.000 g

  • Från foten av Himalaya
  • Skonsam produktionsprocess
  • Ursprung: Pakistan
74 kr 83 kr (74 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Govinda Keltiskt Havssalt Grovt

Govinda Keltiskt Havssalt Grovt, 500 g

  • Handskördad & oraffinerad
  • Naturlig grå färg & struktur
  • Fri från tillsatser
72 kr 80 kr (144 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Sonnentor 12 Örter Salt Ekologiskt

Sonnentor 12 Örter Salt Ekologiskt, 120 g

  • Mångsidig
  • Behaglig smak
  • Bra balans mellan salt och örter
25 kr 28 kr (208 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Sonnentor Havssalt med Jodhaltiga Alger

Sonnentor Havssalt med Jodhaltiga Alger, 150 g

  • Italienskt havssalt och tång
  • Fint universalsalt
  • 100 % naturlig, utan tillsatser
25 kr 28 kr (167 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Raab Vitalfood Kristallint Bordssalt Malt

Raab Vitalfood Kristallint Bordssalt Malt, 200 g

  • 100 % rent, malet salt
  • Det bästa från naturen
  • Vegansk
55 kr 62 kr (275 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Bioenergie Ur-Salt Fin

Bioenergie Ur-​Salt Fin, 500 g

  • Fint malda
  • Från en av de äldsta saltgruvorna i Tyskland
  • Naturligt & fritt från tillsatser
39 kr 44 kr (78 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Sonnentor "All kärlek" Magiskt Blomsalt Ekologiskt

Sonnentor "All kärlek" Magiskt Blomsalt Ekologiskt, Förpackning, 120 g

  • Söt och sur sammansättning
  • Härligt väldoftande
  • Mångsidig
35 kr 39 kr (292 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Sonnentor Mästarens Lampa Blommsalt Ekologisk

Sonnentor Mästarens Lampa Blommsalt Ekologisk, 90 g

  • Med vackra vårblommor
  • 100 % ekologisk
  • Vegansk
42 kr 47 kr (467 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

BioKing Kristallsalt Grovt

BioKing Kristallsalt Grovt, 500 g

  • Skonsam produktionsprocess
  • Helt naturlig
43 kr 48 kr (86 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

BioKing Kristallsalt "HALIT" mald

BioKing Kristallsalt "HALIT" mald, 500 g

  • Skonsam produktionsprocess
  • Helt naturlig
62 kr 69 kr (124 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Sonnentor Röksalt

Sonnentor Röksalt, 150 g

  • Härliga röksmaker
  • Kallrökt över bokträ
  • Perfekt för rustika rätter
68 kr 76 kr (453 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Sonnentor Ekologiskt Magiskt Blommsalt Medelhavet

Sonnentor Ekologiskt Magiskt Blommsalt Medelhavet, Förpackning, 120 g

  • Förfinar medelhavsrätter
  • Mycket dekorativ
  • Friskt doftande av rosor
35 kr 39 kr (292 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Sonnentor Ayurvediskt Magiskt Salt fint

Sonnentor Ayurvediskt Magiskt Salt fint, Förpackning, 150 g

  • Salt från urhavet
  • Perfekt för att bevara mat
  • Mild smak
25 kr 28 kr (167 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Ölmühle Fandler Pumpakärnssalt, Eko

Ölmühle Fandler Pumpakärnssalt, Eko, 150 g

  • Naturligt bergsalt
  • Med steiriska pumpakärnor
  • Utan smakförstärkare
58 kr 65 kr (387 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Classic Ayurveda Stensalt (Malt)

Classic Ayurveda Stensalt (Malt), 1 kg

  • Inga kemiska tillsatser eller klumpförebyggande medel
  • Innehåller naturliga spårämnen
  • Obehandlad
117 kr 131 kr (117 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Alnatura Havssalt, Jodiserat

Alnatura Havssalt, Jodiserat, 500 g

  • Oraffinerad & finkornig
  • Utan tillsats av klumpförebyggande medel
  • Naturlig torkningsprocess
15 kr 17 kr (30 kr / kg)

Leverans till 19. oktober

Home of Ayurveda somamed Kala Nimak

Home of Ayurveda somamed Kala Nimak, 200 g

  • En specialitet från Indien
  • Högt järninnehåll
  • Oraffinerad
74 kr 83 kr (370 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Ölmühle Fandler Hasselnötsalt, Eko

Ölmühle Fandler Hasselnötsalt, Eko, 150 g

  • Mjuk & söt doft
  • Ren smak
  • Utan aromtillsatser
58 kr 65 kr (387 kr / kg)

Leverans till 13. oktober

Ölmühle Fandler Hampafrö-Salt, Eko

Ölmühle Fandler Hampafrö-​Salt, Eko, 150 g

  • Skonsam stämpelpressning
  • Behagligt gräsig doft
  • Nötig arom
58 kr 65 kr (387 kr / kg)

Leverans till 13. oktober