Peeroton sport- och näringstillskott

Topprodukter för toppidrottare

Det österrikiska företaget Peeroton har varit verksamt inom sportområdet sedan 1994 och är nu en av de mest kända leverantörerna av sport- och näringstillskott. De olika produkterna i det omfattande sortimentet är utvecklade enligt de senaste vetenskapliga rönen och uppfyller de högsta kvalitetsstandarderna, så att de uppfyller även toppidrottarnas krav.

Filtrera och sortera

Pris Doseringsform Träningsmål Egenskaper Bra för
Filter

Peeroton: 16 artiklar

Peeroton Mineral Vitamin Drink

Peeroton Mineral Vitamin Drink, Cranberry (300 g)

  • Som varm och kall dryck
  • Räcker länge
  • Törstsläckare under träning
201 kr 335 kr (670 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton MAGNESIUM Professional

Peeroton MAGNESIUM Professional, Vinbär (20 Påsar)

  • Använd utan vatten
  • Sätt direkt på tungan
  • Magnesium med citratkomplex
116 kr 145 kr (1 160 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton SLIM Shake

Peeroton SLIM Shake, Choklad (500 g)

  • Sojaprotein, honung & yoghurt
  • Innehåller vitaminer & mineraler
  • Lätt att använda
294 kr (588 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton Energizer ULTRA Gel

Peeroton Energizer ULTRA Gel, Cola (40 g)

  • Läckra smakvariationer
  • Praktisk påsförpackning
28 kr (700 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton Isotonic Ultra Drink

Peeroton Isotonic Ultra Drink, Tranbär (300 g)

  • Isoton högpresterande dryck
  • Ger alla viktiga elektrolyter med koenzym Q10
  • Rik på kolhydrater med mineraler och vitaminer
277 kr (923 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton Energy Bar

Peeroton Energy Bar, Banan (50 g)

  • Med vitamin B1
  • Med isomaltulosa för långvarig energi
  • Smakar utsökt
27 kr (540 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton Power Pack Bar

Peeroton Power Pack Bar, Bär (70 g)

  • Med ett lågt glykemiskt index
  • Utsökt i smaken
  • Utan industrisocker
29 kr 31 kr (414 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton ISO Active-Sport Drink

Peeroton ISO Active-​Sport Drink, Svartvinbär (300 g)

  • För träning, tävling
  • & utomhussportaktiviteter
  • Effektiva kolhydrater av hög kvalitet
323 kr (1 077 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton Aminosyra 2300

Peeroton Aminosyra 2300, 190 kapslar

  • Med 18 aminosyror
  • Innehåller vitamin B6
  • 190 kapslar
610 kr 763 kr (4 880 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton CARBO+

Peeroton CARBO+, 600 g

  • Snabb & långvarig energiförsörjning
  • Med komplexa och lättsmält kolhydrater
  • Snabb & skonsam absorption
226 kr 283 kr (377 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton Hydro Gel

Peeroton Hydro Gel, Cola-​Lemon (60 ml)

  • Extra tunn konsistens
  • Med isomaltulos och BCAA
  • Utan koffein
31 kr (517 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Peeroton Protein Bar Vanilj

Peeroton Protein Bar Vanilj, 40 g

  • 11 g protein från vassle & soja
  • Kollagenpeptider & fibrer
  • Ren krispig känsla
27 kr (675 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton Recovery Shake Professional

Peeroton Recovery Shake Professional, Banan (600 g)

  • Med många viktiga aminosyror
  • Vitaminer och mineraler ingår också
  • Perfekt efter tävlingar och träningspass
404 kr (673 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton Ultrapower Bars

Peeroton Ultrapower Bars, 70 g

  • Utan industrisocker
  • Handbakat
  • Före och/eller under träning
31 kr (443 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

HI-END Endurance Energy Drink Professional Peach

Peeroton HI-​END Endurance Energy Drink Professional Peach, 600 g

  • Kolhydratblandning av hög kvalitet
  • För 10 fyllningar av dryckesflaskor
  • Berikad med BCAA
393 kr (655 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Peeroton Whey Professional Protein Shake

Peeroton Whey Professional Protein Shake, Banan (350 g)

  • Aspartam gratis
  • Lågt fett- och kolhydratinnehåll
  • Innehåller natrium
393 kr (1 123 kr / kg)

Slutsåld

Med en enkel idé till Österrikes främsta sportnäringsmärke

.

Stödja alla som vill uppnå sina personliga prestationsmål på ett hälsosamt och intelligent sätt - med detta mål grundade Prof. Wolfgang Peer företaget Peeroton. Idag är Peeroton Österrikes No. 1 varumärke för sportnäring, som är betrodd av både experter på sportnäring och toppidrottare.

För att Peeroton ska lyckas med sitt varumärke krävs flera olika insatser:

  • Ett holistiskt koncept för maximal effekt
  • Det tvärvetenskapliga samarbetet med experter från olika områden
  • Den senaste vetenskapliga rönen beaktas
  • Användning av råvaror av högsta kvalitet
  • Det är viktigt att följa de strängaste kvalitetsstandarderna

Det är så Peeroton lyckas producera sport- och näringstillskottsprodukter för de högsta kraven, som även toppidrottare litar på. Under lång tid betraktades denna tillverkares produkter som ett insidertips bland dem, men i dag anges de av många som en av orsakerna till deras framgång. Austrian Ski Association förlitar sig också på produkter av märket Peeroton, som har varit dess officiella leverantör sedan 2002. Dessutom förlitar sig Olympiska laget Österrike och många nationella och internationella toppidrottare på Peeroton. Nu kan du också använda denna tillverkares unika produkter och dra nytta av dess omfattande expertis och kunnande som kommer direkt från toppidrott.

Det sofistikerade systemet för tävlingsidrottare

.

Peeroton kombinerar alla områden som är viktiga för hobby- och tävlingsidrottare och bygger på varandra för att bilda ett väl genomtänkt system med produkter för varje användningsområde. Peeroton tar alltid hänsyn till de enskilda idrottsutövarnas olika prestationsmål, som naturligtvis varierar individuellt. På så sätt kan Peeroton tillgodose olika behov och erbjuda sina kunder olika produktlösningar.

Protein, kolhydrater och aminosyror är de grundläggande byggstenarna som Peerotons produktsortiment bygger på. Peeroton erbjuder dessa i unika formuleringar och absolut högsta kvalitet, vilket bekräftas av många certifikat.

Högsta kvalitet för mer framgång

.

Högsta kvalitet är en förutsättning för att uppnå topprestationer. Naturligtvis är Peeroton också medvetet om detta och lägger därför stor vikt vid att följa strängaste kvalitetsstandarder

.

  • Ursprunget av alla råvaror kan bevisas med certifikat.
  • Råvarorna bearbetas uteslutande enligt högsta möjliga kvalitetsstandarder (ISO* och ISF*).
  • Alla produkter analyseras, testas och dokumenteras fortlöpande på Kölner listan vid Centre for Preventive Doping Research German Sport University Cologne.
  • Alla produkter är garanterat prohormonfria.
  • Endast gelatinfria växtfiberkapslar (V-Caps) används för kapselprodukterna.

Det nära samarbetet med experter från olika områden, företagets rådgivande expertråd, gör det möjligt att kontinuerligt optimera och anpassa produkterna till de ökande kraven från toppidrottare. Med erbjudandet i vår webbshop är denna kunskap och denna unika kvalitet nu också tillgänglig för dig.