Schalk Mühle Österrikisk Tistelolja Nativ, Eko, 250 ml
En hälsosam följeslagare till din måltid
145 kr 162 kr -10%
(580 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För skonsam & rå kost
- Rik på omättade fettsyror
- Mild smak
-
Vegansk -
Glutenfri -
Laktosfri
Liknande produkter
Beskrivning
Det ekologiska tisteloljan, utvunnen ur färgtistel, kännetecknas särskilt av sitt höga innehåll av fleromättade fettsyror samt vitamin A, E och K. Den milda smaken utvecklas först efter några sekunder och passar utmärkt till skonsam och rå kost.
Viktigt: Den ekologiska tisteloljan är inte värmetålig och ska inte användas för stekning eller fritering.
| Artikelnr.: | XPI-SM-5563 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 ml |
| EAN: | 9120062430292 |
| Tillverkarnr.: | 5563 |
| Varumärken: | Schalk Mühle |
| Näringsformer: | Vegansk, Glutenfri, Laktosfri |
| Allergener - Fri från: | Glutenfri, Laktosfri |
| Produkttyper: | Livsmedel |
| Egenskaper: | Vegansk |
Ingredienser
100 % Safflorolja native[1]
- aus kontrolliert biologischem Anbau
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 3768 / 900 kj / kcal |
| Fett | 100 g |
| varav mättade fettsyror | 9,2 g |
| varav Enkelomättade fettsyror | 12 g |
| varav Fleromättade fettsyror | 79 g |
| Kolhydrater | 0 g |
| varav socker | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Schalk Mühle Gmbh & Co KG, Kalsdorf 18, 8262, Ilz, Österrike, www.schalk-muehle.at |
|---|
Passar med
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Schalk Mühle Österrikisk Tistelolja Nativ, Eko
2 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 2 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter