Sponser® Sport Food Whey Isolate 94 850 g Burk, Chocolate (850 g)
Bekvämt i en burk
622 kr 692 kr -10%
(732 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med högt BCAA-innehåll
- Även lämplig för lågkaloridieter
- Rent vassleproteinisolat
Beskrivning
Det laktosfria Whey Isolate 94-pulvret är ett laktosfritt, rent proteinpulver med en proteinhalt på 94 %. Dessutom har proteinpulvret en hög BCAA-halt på 25 % och tillverkas av mjölk från gräsbetande kor. Det praktiska pulvret i 850 g burken passar lika bra för aktiva idrottare inom alla områden.
Användning:
Ta upp till ca. 30 minuter före och/eller omedelbart efter träning eller för att komplettera det dagliga proteinintaget vid behov.
Förberedelse:
Rör 25 g pulver i ca 150 ml kallt vatten eller 20 g pulver i ca 200 ml mjölk och skaka.
| Artikelnr.: | SE-07-111 |
|---|---|
| Innehåll: | 850 g |
| EAN: | 7611174071111 |
| Tillverkarnr.: | 07111 |
| Varumärken: | Sponser® Sport Food |
| Doseringsform: | Pulver |
| Produkttyper: | Shakes och protein |
| Lagringsmeddelande: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Bra för: | Muskler |
| Typ av protein: | Vassleprotein |
Den rekommenderade dagliga dosen bör inte överskridas.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g | per portion (20 g) |
|---|---|---|
| Energi | 1549 / 370 kj / kcal | 385 / 92 kj / kcal |
| Fett | 2 g | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 1,2 g | 0,3 g |
| Kolhydrater | 3,8 g | 1 g |
| varav socker | 0,4 g | 0,1 g |
| Protein | 80 g | 20 g |
| Salt | 0,98 g | 0,25 g |
Ingredienser
| Ingredienser | per 100 g | per daglig dos/portion (20 g) |
|---|---|---|
| Calcium | 430 mg | 108 mg |
| Fosfor | 290 mg | 73 mg |
| Kalium | 850 mg | 213 mg |
Aminosyraprofil
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Histidin | 1,7 g |
| L-Isoleucin | 6,8 g |
| Leucin | 10,7 g |
| Lysin | 9,4 g |
| L-metionin + cystein | 5 g |
| L-fenylalanin + tyrosin | 6,4 g |
| Threonin | 6,9 g |
| Tryptophan | 1,9 g |
| Valin | 6,1 g |
| Alanin | 5 g |
| Arginin | 2,1 g |
| Asparaginsyra | 11,4 g |
| Glutaminsyra | 17,9 g |
| Glycin | 1,8 g |
| Prolin | 6,1 g |
| Serin | 4,4 g |
Ingredienser
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | SPONSER EUROPE GmbH, Heuriedweg 30, 88131, Lindau, Tyskland, info@sponser-europe.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Sponser® Sport Food Whey Isolate 94 850 g Burk
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Populära kategorier:
Upptäck VitalAbo :
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer -
Vi arbetar
klimatmedvetet. Mer än 9.750 produkter