Alnatura Ekologisk Kycklingnudelsoppa, 38 g

Perfekt för snabb matlagning

13 kr

(342 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 38 g

I lager från 12. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans måndag, 19. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För 2 portioner
  • Snabbt att förbereda
  • Fin kryddig smak

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Ärtgryta Ekologisk, 400 g

Alnatura Ekologisk Kycklingnudelsoppa, 38 g 13 kr (342 kr / kg)
Alnatura Ärtgryta Ekologisk, 400 g 25 kr (63 kr / kg)
Totalpris: 38 kr
Beskrivning

Den härligt kryddiga ekologiska kycklingnudelsoppan från Alnatura är idealisk för snabbmatlagning när det finns lite tid att laga mat. Den räcker till två portioner och är klar på några minuter.

Tips: Om du föredrar den lite asiatisk kan du krydda och förädla soppan med ingefära eller sojasås.

Artikelnr.: XPI-MM-133483
Innehåll: 38 g
EAN: 4104420020405
Tillverkarnr.: 133483
Varumärken: Alnatura
Lagringsmeddelande: förvara på en sval och torr plats
Kan innehålla spår av: C - Ägg, F - Sojabönor, G - Mjölk, M - Senap
Ingredienser

68 % Gryn av durumvete[1], Meersalz, 8,1 % Pulver av kycklingkött[1], 3,3 % Morot[1], Glukossirap[1], 2,2 % Purjolök[1], rohrzucker[1], Zwiebel[1], 0,4 % Geflügelfett[1], Jäst[2], Fjäderfäbuljong[1] (Slaktkropp av kalkon[1], 0,2 % Slaktkropp av kyckling[1]), Selleri[1], Gurkmeja[1], Karamellsocker[1], Kärleksört[1]

  1. aus k.b.L.
  2. Extrakt / från kontrollerad ekologisk odling

Kan innehålla spår av mjölk, soja, ägg och senap.

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 88 / 21 kj / kcal
Fett 0,5 g
  varav mättade fettsyror 0,1 g
Kolhydrater 4,2 g
  varav socker 0,5 g
Kostfiber 0,5 g
Protein 1,1 g
Salt 0,8 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologisk Kycklingnudelsoppa

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder