Hudvårdsprodukter av märket ENZBORN

Filtrera och sortera

Pris Hudtyp Hårtyp Egenskaper
Filter

ENZBORN: 1 - 30 av 39 artiklar

ENZBORN Djävulens Salva Het

ENZBORN Djävulens Salva Het, 200 ml

  • Självvärmande
  • Gelkonsistens
  • Absorberar snabbt
108 kr (540 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Aloe Vera Premium Gel

ENZBORN Aloe Vera Premium Gel, 100 ml

  • För irriterad hud
  • Snabbabsorberande och vegansk
  • Intensiv fukthalt
78 kr (780 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Schampo från Döda Havet

ENZBORN Schampo från Döda Havet, 250 ml

  • Originalsalt från det Jordanska Döda havet
  • Skonsam mot huden
  • Lämplig för daglig användning
71 kr (284 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Kylgel som Stoppar Klåda

ENZBORN Kylgel som Stoppar Klåda, 50 ml

  • För insektsbett
  • Dermatologiskt testad med "mycket bra"
  • Praktisk tub - praktisk för att ta med sig på resan
60 kr (1 200 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Gel av Röda Vinblad

ENZBORN Gel av Röda Vinblad, 200 ml

  • Speciellt för ben och fötter
  • Lätt svalkande och uppfriskande
  • Ej klibbig och absorberas snabbt
87 kr (435 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Handbalsam från Döda Havet

ENZBORN Handbalsam från Döda Havet, 75 ml

  • Mjuk & smidig hudkänsla
  • Långvarig fukt
  • Även för neurodermitis och psoriasis
56 kr (747 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Ansiktsvård från Döda Havet

ENZBORN Ansiktsvård från Döda Havet, 80 ml

  • Originalsalt från Jordanien
  • Mild formel
  • Även för neurodermitis och psoriasis
121 kr (1 513 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Zinksalva

ENZBORN Zinksalva, 50 ml

  • För irriterad och rodnad hud
  • Vårdande
  • Fuktreglerande
63 kr (1 260 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Djävulssalva Is

ENZBORN Djävulssalva Is, 200 ml

  • Återfuktar
  • Kylande och uppfriskande
  • Även med insektsbett
108 kr (540 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Melkers Original Tea Tree Oil

ENZBORN Melkers Original Tea Tree Oil, 250 ml

  • Högkvalitativ hudolja
  • Utmärkt för nariga händer
  • Mjuk, smidig hud
76 kr (304 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Melkers Original

ENZBORN Melkers Original, 250 ml

  • Perfekt för blåsiga och tuffa väderförhållanden
  • Även för baby- och småbarnshud
  • Dermatologiskt testad
71 kr (284 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Melkers Original Ringblomma

ENZBORN Melkers Original Ringblomma, 250 ml

  • Mjölkfett av hög kvalitet
  • För sol, vind och hårt väder
  • Smidig & mjuk hud
71 kr (284 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Handkräm med jojobaolja och urea

ENZBORN Handkräm med jojobaolja och urea, 250 ml

  • Exemplariska egenskaper
  • För mjuk och smidig hud
  • Absorberas snabbt
112 kr (448 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Lipbutter

ENZBORN Lipbutter, 10 ml

  • Intensivvård
  • Fri från mineraloljor
  • Perfekt för resan
46 kr (4 600 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Fuktgivande Mjölk från Döda Havet

ENZBORN Fuktgivande Mjölk från Döda Havet, 250 ml

  • Skonsam formel
  • Mot torr hud
  • Även för neurodermitis och psoriasis
87 kr (348 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Vackra Fötter

ENZBORN Vackra Fötter, 75 ml

  • Kräm-gel-konsistens
  • Med urea, hagtorn, jojobaolja & allantoin
  • Absorberas snabbt & är inte klibbig
75 kr (1 000 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Döda Havet Duschgel

ENZBORN Döda Havet Duschgel, 250 ml

  • Skonsam rengöring
  • Även för neurodermitis och psoriasis
  • Dermatologiskt testad
71 kr (284 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Melkers Original Sheabutter Plus

ENZBORN Melkers Original Sheabutter Plus, 250 ml

  • Högkvalitativ hudolja
  • Även för ärrvård
  • Med UV-filter
108 kr (432 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Hjortetallg-kräm

ENZBORN Hjortetallg-​kräm, 75 ml

  • För alla sport- och fritidsaktiviteter
  • För daglig vård
  • Dermatologiskt testad
71 kr (947 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Vårdbalsam

ENZBORN Vårdbalsam, 500 ml

  • Innehåller allantoin
  • För mjuk och smidig hud
  • Dermatologiskt testad
144 kr (288 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Aloe Vera Premium Spray

ENZBORN Aloe Vera Premium Spray, 200 ml

  • För torr & irriterad hud
  • Lämnar inga rester och absorberas snabbt
  • Hög fukthalt
132 kr (660 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Aloe Vera Premium Creme

ENZBORN Aloe Vera Premium Creme, 80 ml

  • För stressad hud
  • Intensiv fukthalt
  • Lämnar inga rester och absorberas snabbt
132 kr (1 650 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Vaselin med Ringblomma

ENZBORN Vaselin med Ringblomma, 100 ml

  • Optimal fukt för huden
  • Från barn till ålderdom
  • För mycket ansträngda områden på kroppen
46 kr (460 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Vaselin Original

ENZBORN Vaselin Original, 100 ml

  • Från barn till ålderdom
  • För mycket ansträngda områden på kroppen
  • Dermatologiskt testad
43 kr 46 kr (430 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Balsam för Ben och Vener

ENZBORN Balsam för Ben och Vener, 75 ml

  • Med aloe vera och hästkastanj
  • Återfuktar
  • Även lämplig för massage
75 kr (1 000 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Mjölk Ansiktskräm

ENZBORN Mjölk Ansiktskräm, 80 ml

  • Utmärkt för känslig ansiktshud
  • Även perfekt för känslig ansiktshud
  • pH hudneutralt
114 kr 121 kr (1 425 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Mjuka Fötter Kräm

ENZBORN Mjuka Fötter Kräm, 75 ml

  • Vårdar spruckna & stressade fötter
  • Ger intensiv fukt
  • Perfekt för diabetiker
75 kr (1 000 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Djävulsklo Ice Roll-On

ENZBORN Djävulsklo Ice Roll-​On, 50 ml

  • Enkel hantering
  • Kylar snabbt & intensivt
  • Färglös & absorberas snabbt
108 kr (2 160 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Pump för 1-liters Behållare

ENZBORN Pump för 1-​liters Behållare

  • Lämplig för alla ENZBORN 1-litersbehållare
  • Ren & exakt dosering
  • Enkel daglig användning
41 kr

Leverans till 12. oktober

ENZBORN Mjölkhandtvål

ENZBORN Mjölkhandtvål, 500 ml

  • Utan mikroplaster och silikoner
  • För en mjuk och ren hudkänsla
  • Dermatologiskt testad med "mycket bra"
91 kr (182 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sedan företaget grundades 1910 har fyra generationer i familjen utvecklat, tillverkat och tappat upp unika hudvårdsprodukter i egen regi med hjälp av beprövade och testade formler som ständigt förfinas. Startskottet gick på den tiden med det berömda mjölkfett som blev mycket populärt bland bönder och lantbrukarkvinnor på grund av dess behagliga och effektiva hudvård efter stallarbete. Alla ingredienser är noggrant utvalda av personalen för att garantera en felfri slutprodukt. Varje produkt genomgår externa dermatologiska kvalitetskontroller.