sebamed - Mild hudvård för alla hudtyper

Med sebamedprodukter kan du skonsamt vårda och rengöra din hud. Med sina milda formuleringar är produkterna lämpliga för många hudtyper. Vissa av produkterna bär även ECARF kvalitetsstämpel, vilket indikerar att produkten i hög grad lämpar sig för hud som är utsatt för allergier.

Handla efter kategorier

Filtrera och sortera

Pris Egenskaper produktlinjer
Filter

Sebamed: 1 - 30 av 56 artiklar

Sebamed Sea Salt Shower Gel

Sebamed Sea Salt Shower Gel, 400 ml

  • För torr & känslig hud
  • Mild formula med 3 % havssalt
  • Stabiliserar fuktbalansen
60 kr (150 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Body Milk

Sebamed Body Milk, 200 ml

  • För känslig hud
  • Med sötmandelolja & sheasmör
  • Rik & närande
48 kr (240 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Fresh Shower Gel

Sebamed Fresh Shower Gel, 400 ml

  • För känslig hud
  • Mild & uppfriskande
  • Med allantoin & mjölksyra
60 kr (150 kr / l)

Leverans till 19. oktober

Sebamed Sport Dusche 3in1

Sebamed Sport Dusche 3in1, 400 ml

  • För känslig & stressad hud
  • Använd för hud, hår & ansikte
  • Uppfriskande & vitaliserande
72 kr (180 kr / l)

Leverans till 19. oktober

Flytande Tvättemulsion Pentavitin® + Pentanol Refillpåse

Sebamed Flytande Tvättemulsion Pentavitin® + Pentanol Refillpåse, 400 ml

  • För känslig & problematisk hud
  • Med panthenol & glycerin
  • Tvålfri formula
78 kr (195 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Liquid Olive Cleansing Emulsion - Refill

Sebamed Liquid Olive Cleansing Emulsion -​ Refill, 400 ml

  • För känslig & krävande hud
  • Särskilt mild & skonsam
  • pH-värde 5,5
78 kr (195 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Deodorant Roll-On Balm - Perfume-free

Sebamed Deodorant Roll-​On Balm -​ Perfume-​free, 50 ml

  • För känslig hud
  • Fri från aluminiumsalter
  • 48 timmars formula
40 kr (800 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Vital Shower & Bath Gel

Sebamed Vital Shower & Bath Gel, 400 ml

  • För känslig hud
  • Med allantoin
  • Mild rengöring
60 kr (150 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Akut Fotkräm Urea 10%

Sebamed Akut Fotkräm Urea 10%, 100 ml

  • För torra & spruckna fötter
  • Intensiv återfuktning
  • Fri från silikoner och PEG
60 kr (600 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Fresh Refreshing Deodorant Spray

Sebamed Fresh Refreshing Deodorant Spray, 150 ml

  • För mycket känslig hud
  • Snabbabsorberande formula
  • 24-timmars skydd
44 kr (293 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Deodorant Roll-On Balm - Sensitive

Sebamed Deodorant Roll-​On Balm -​ Sensitive, 50 ml

  • För känslig hud
  • Fri från aluminiumsalter
  • 48 timmars skydd
40 kr (800 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Shower Oil

Sebamed Shower Oil, 200 ml

  • För känslig & torr hud
  • Bildar en mild löddrande emulsion
  • Naturligt lecitin & avokadoolja
53 kr (265 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Shower Cream

Sebamed Shower Cream, 200 ml

  • För känslig och torr hud
  • Med ett micellärt komplex
  • pH-värde 5,5
48 kr (240 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Wellness Shower Gel

Sebamed Wellness Shower Gel, 200 ml

  • För känslig hud
  • Med extrakt av vattenlilja
  • För dagligt bruk
35 kr (175 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Urea Akut Hand Cream for Dry Skin, 5% Urea

Sebamed Urea Akut Hand Cream for Dry Skin, 5% Urea, 75 ml

  • För torr & stressad hud
  • Med panthenol & allantoin
  • Fri från mikroplaster
48 kr (640 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Soap-free Cleansing Bar with Olive

Sebamed Soap-​free Cleansing Bar with Olive, 150 g

  • För känslig & problematisk hud
  • Återfuktar
  • Fri från mikroplaster
36 kr (240 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Handkräm Urea Akut

Sebamed Handkräm Urea Akut, 75 ml

  • För mycket stressade händer
  • Parfymfri & fuktgivande formula
  • Med panthenol & kamomill
57 kr (760 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Clear Face Care Gel

Sebamed Clear Face Care Gel, 50 ml

  • För oren & fet hud
  • Berikad med aloe vera
  • Idealisk som basvårdsprodukt
78 kr (1 560 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Anti-Dandruff Shampoo

Sebamed Anti-​Dandruff Shampoo, 200 ml

  • För känslig hårbotten
  • Rengör med en mild formula
  • Fri från tvål och silikoner
84 kr (420 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Flytande Tvättemulsion Pentavitin® + Pentanol

Sebamed Flytande Tvättemulsion Pentavitin® + Pentanol, 200 ml

  • För känslig hud
  • Fri från mikroplaster
  • Med panthenol
42 kr (210 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Moisturizing Cream

Sebamed Moisturizing Cream, 75 ml

  • För känslig hud
  • Vårdande finish
  • Rik olja-i-vatten-emulsion
84 kr (1 120 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Anti-Ageing Restorative Cream

Sebamed Anti-​Ageing Restorative Cream, 50 ml

  • Ålder: 30 år+
  • Med Q10 & vitamin A
  • Vårdande sötmandelolja
95 kr (1 900 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Baby & Child Lotion

Sebamed Baby & Child Lotion, 200 ml

  • För torr & irriterad hud
  • Med pantenol & sheasmör
  • Utan mikroplaster
95 kr (475 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Conditioner

Sebamed Conditioner, 200 ml

  • För alla hårtyper
  • Med panthenol & arganolja
  • Silikonfri formula
48 kr (240 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Fresh Deodorant Fresh Spray

Sebamed Fresh Deodorant Fresh Spray, 75 ml

  • För normala hudtyper
  • Utan aluminiumsalter
  • Långvarig fräsch känsla
48 kr (640 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Akut Shampoo Urea 5%

Sebamed Akut Shampoo Urea 5%, 200 ml

  • Speciellt för torr hårbotten
  • Återfuktande
  • Med värdefull urea
60 kr (300 kr / l)

Leverans till 19. oktober

Sebamed Dry Skin Special Cream

Sebamed Dry Skin Special Cream, 50 ml

  • För mycket torr hud
  • Med fytosteroler från rapsfrön
  • Idealisk som dagkräm
95 kr (1 900 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Akut Lotion Urea 10%

Sebamed Akut Lotion Urea 10%, 200 ml

  • För mycket torr hud
  • Fri från mikroplaster
  • Med mandelolja
84 kr (420 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Intensive Hand Cream

Sebamed Intensive Hand Cream, 75 ml

  • För torr hud
  • Med panthenol & sheasmör
  • Intensiv fukt
61 kr (813 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Sebamed Wellness Shower Gel

Sebamed Wellness Shower Gel, 400 ml

  • För känslig hud
  • Med extrakt av vattenlilja
  • För dagligt bruk
60 kr (150 kr / l)

Leverans till 12. oktober